X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy składka zdrowotna powinna pójść w górę?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 20:00
Po protestach medyków rząd zapowiada dofinansowanie sektora zdrowia. Pula pieniędzy ma stopniowo rosnąć, by za siedem lat sięgnąć poziomu 6 proc. PKB. Oznacza to wzrost wydatków państwa o 30 mld zł.
Audio
  • Czy składka zdrowotna powinna pójść w górę? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andy Dean Photography

Skąd wziąć taką kwotę? Główne możliwości są dwie: zwiększenie dotacji budżetowej lub podwyżka składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- Ochrona zdrowia w Polsce nigdy nie miała właściwego podejścia, przed III RP też było źle. Dyskutujemy o tym od 30 lat i jesteśmy mniej więcej w tym samym miejscu - mówił w "Debacie Jedynki" prof. Andrzej Mariusz Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. - Dzielimy się na trzy grupy. Jedni twierdzą, że jest za mało pieniędzy. Drudzy mówią, że być może jest za mało pieniędzy, ale przede wszystkim szwankuje organizacja. A jeszcze inni twierdzą, że źle wykorzystujemy pieniądze, bo zajmujemy się medycyną interwencyjną, podczas gdy większość świata przesunęła środki głównie na profilaktykę. Ja zdecydowanie uważam, że jest za mało pieniędzy i źle je wykorzystujemy, bo byłbym za przeznaczeniem ich na działania profilaktyczne - podsumował.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i lekarz, cofnął się do lat 90., kiedy w Polsce powstawał nowy system ochrony zdrowia. - Przed przyjęciem ustawy z 1997 roku prowadziliśmy dysksusje z ekspertami z Danii i Niemiec o tym, jaki powinien być minimalny poziom finansowania, by zabezpieczyć przyzwoitą ochronę zdrowia. Wtedy mądrzy ludzie z Europy mówili, że podstawowy wymiar składki powinien wynosić ok. 11 proc. Skończyło się na propozycji 7,5 proc., dziś mamy 9 proc. Pieniędzy ciągle brakuje, szczególnie dla szpitali, narastają długi - mówił. - Opowiadanie, że w roku 2025 osiągniemy poziom 6 czy 7 proc. PKB, to fantasmagorie, bo w tym czasie następuje kolejne zadłużanie - dodał. 

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej przekonywał z kolei, że w Polsce brakuje rzetelnej wiedzy na temat tego, ile konkretnie pieniędzy potrzeba, by ochrona zdrowia działała sprawnie. - Druga rzecz, moim zdaniem fundamentalna obok tego, co mówił prof. Fal, to fakt, że mamy system tzw. pasażera na gapę. Wiele osób korzysta z systemu, ale w nim nie partycypuje. Może trzeba przyznać, że system sam w sobie jest niewydolny i czas rozmawiać o współfinansowaniu, bo nigdy nie zgromadzimy tylu środków, żeby zaspokoić każdą potrzebę Kowalskiego? A praktyka jest taka, że im mniej Kowalski partycypuje w systemie, tym bardziej jest wobec niego wymagający - argumentował ekonomista.

Gdzie znajduje się rezerwa pieniędzy, którą - zdaniem jednego z uczestników debaty - można przesunąć na ochronę zdrowia? Dlaczego oddłużanie szpitali nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Czy wysokość składki powinna być uzależniona od ogólnego stanu naszego zdrowia lub od trybu życia, jaki prowadzimy? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Andrzej Mariusz Fal (prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego), Adam Struzik (marszałek województwa mazowieckiego, lekarz) i dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa) 

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 17.24

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:00
Od kilkunastu dni rezydenci prowadzą głodówkę, od dziś oficjalnie jest to protest porozumienia zawodów medycznych. W "Debacie Jedynki" spojrzęliśmy na ten problem oczyma ludzi młodych pracujących w ochronie zdrowia.
rozwiń zwiń