Dziwne decyzje i okoliczności inwestycji KGHM

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 18:59
Zwyczajowo wiemy, że są, mówimy o nich jak o srebrach rodowych, ale niewiele o nich wiemy. To spółki Skarbu Państwa, które są postrzegane, jako klejnoty polskiej gospodarki. Szczególnym klejnotem wręcz perłą jest kombinat KGHM, który żywi 300 tysięcy osób.
Audio
  • Dzwner decyzje związane z KGHM "Polska Miedź" (Debata jedynki)
Kupfer
KupferFoto: Pixabay/disign

Mało kto zdaje sobie sprawę, że KGHM już nie lśni dawnym blaskiem i ma kłopoty. Jego sytuacja nie jest najlepsza.

Za początek kłopotów Józef Czyczerski z KGHM uważa decyzję rządu Donalda Tuska, który chciał sprzedać 32 procent akcji kombinatu. Sprzedano 10 procent, ale po tej transakcji do Skarbu Państwa należy obecnie niewiele ponad 32 procent akcji spółki. Potem doszły do tego sprzedaż działu telekomunikacyjnego, który miał ratować kombinat w czasach dekoniunktury oraz nietrafione inwestycje zagraniczne na kwotę trzech miliardów dolarów w Chile i Kanadzie.

Maciej Wośko z "Gazety Bankowej" zwraca uwagę, że dziwnych sytuacji wokół inwestycji KGHM jest więcej. Jego zdaniem, choć państwo ma tylko 32 proc. akcji powinien sprawować lepszy nadzór właścicielski. Dziwi się, że Kanadyjczycy przejmują złoże miedzi i srebra w Bytomiu Odrzańskim i okolicznościom, które towarzyszyły przetargowi.

Jakub Szkopek z mBanku prognozuje, że przyszłość miedzi mieni się jasnymi barwami. Związane jest to z elektromobilnością, zwłaszcza, że samochody elektryczne potrzebują cztery razy więcej miedzi niż tradycyjne.

Posłuchaj całej debaty o przeszłości i przyszłości "Polskiej Miedzi".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Józef Czyczerski (członek rady nadzorczej KGHM, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w KGHM), Jakub Szkopek (Dom Maklerski mBanku), Maciej Wośko (Redaktor Naczelny "Gazety Bankowej")

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 17.24

ag/mz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dla KGHM i dla naszych akcjonariuszy to było dobre 20 lat"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:08
- Inwestorzy indywidualni to około 10 procent naszego akcjonariatu. Ponad 30 procent ma Skarb Państwa. Zdecydowana większość akcji jest natomiast w rękach dużych funduszy inwestycyjnych i instytucji finansowych - mówi w "Sygnałach dnia" Radosław Domagalski–Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM wejdzie ze swoimi usługami na rynek chiński?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 12:37
Prezes KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki nie wykluczył, że jego firma będzie szukać możliwości sprzedaży usług na chińskim rynku. Podkreślił, że Chiny to bardzo ważny partner spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaawansowany projekt KGHM wydobycia miedzi i złota w Kanadzie pod znakiem zapytania. Zagraża środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:24
Dwa kanadyjskie ministerstwa – środowiska oraz energii, górnictwa i zasobów ropy naftowej Kolumbii Brytyjskiej nie wydały KGHM certyfikatu środowiskowego dla kopalni miedzi i złota.
rozwiń zwiń