Młodzi biegną szybciej, ale to starzy lepiej znają drogę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:23
W radiowej Jedynce pierwsza z debat poświęcona tematyce senioralnej. Srebrna debata, jak srebrny włos na skroni seniorów.
Audio
  • Polityka senioralna i oczekiwania osób starszych (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Obecny rok będzie rokiem wyzwań gospodarczych. Premier Mateusz Morawiecki mówił w sejmowym expose o znaczeniu społecznej polityki rynkowej, a także o Polsce przyjaznej „osobom starym i niepełnosprawnym” to jest dobry czas, by tematyka senioralna była podejmowana.

Wiceminister Stanisław Szwed zwraca uwagę, że podstawowym środkiem wsparcia seniorów jest system emerytalny. Deklaruje, że działania podjęte w 2017 roku będą kontynuowane w roku bieżący. Jest to choćby podniesienie minimalnej emerytury.

Prof. Józefina Hrynkiewicz poinformowała, że pracujący pod jej kierownictwem zespół powołany przez minister Elżbietę Rafalską przeanalizował sytuację ludzi starszych pod wieloma względami i sformułował program na rzecz poprawy warunków życia seniorów. Jest to program międzyresortowy uwzględniający po raz pierwszy sytuację osób niesamodzielnych.

Elżbieta Ostrowska zwróciła uwagę, że seniorzy nie czują się obecnie szczególnie dopieszczeni przez władze. Takie wnioski wynikają z sygnałów napływających do Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dotyczą głównie zaspokojenia materialnego i dostępu do służby zdrowia zwłaszcza, że dwie trzecie emerytów ma świadczenia niższe niż średnia emerytura.

Jakie propozycje szykuje rząd dla Polaków w zaawansowanym wieku? Jak wygląda sytuacja osób starszych w różnych regionach Polski? Czego oczekują seniorzy i dlaczego są sfrustrowani? Jakie są szanse na 500+ dla seniorów? Posłuchaj całej debaty.

Srebrne debaty będą odbywały się w każą drugą środę miesiąca

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej), prof. Józefna Hrynkiewicz (posłanka PiS), Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 17.27

ag


Czytaj także

"Zdaniem Seniora". Redakcja 60+

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:07
Mają zebrania redakcyjne, szukają ciekawych tematów, nieraz się sprzeczają – jak to w każdej redakcji. Ale oni są po 60., a nawet po 70. – opanowali dziennikarski warsztat, pomagają innym i nie poddają się upływowi czasu, tworząc pismo i portal "Zdaniem Seniora".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaciel, który pojawia się, gdy bliscy zawodzą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:15
- Jesteśmy pozamykani w swoich domach i w świecie wirtualnym, a ten realny świat odchodzi na bok i nie widzimy osób, które są wokół nas, a warto je zauważyć. Zwłaszacza w tym czasie - mówi w audycji "Życia rysy" wolontariuszka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich Agnieszka Szafrańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywna jesień życia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 12:30
W ostatnim w 2017 roku "Czasie Pogody" przypomnieliśmy najciekawszych gości mijającego roku – tych, którzy dali nam wskazówki, dobre rady i swoje ciepło; ludzie pasji, ciekawych zawodów i tacy, którym metryka nie przeszkadza w aktywności życiowej.
rozwiń zwiń