Sens i granice immunitetu parlamentarnego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:48
Posłowie i senatorowie są z mocy prawa chronieni immunitetem parlamentarnym. W opinii ekspertów to nie tylko - czasem nadużywany - przywilej, ale przede wszystkim instytucja, która ma gwarantować niezależność w sprawowaniu mandatu.
Audio
  • Czy immunitet potrzebny jest parlamentarzyście? (Debata Jedynki)
Stanisław Kogut podczas posiedzenia Senatu
Stanisław Kogut podczas posiedzenia SenatuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Immunitet oznacza, że parlamentarzysta od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu lub senatu do odpowiedzialności karnej oraz że postępowanie karne wszczęte wobec niego przed dniem wyboru ulega zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu. Immunitet formalny traci się z chwilą zakończenia pełnienia danej funkcji.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. W ten sposób immunitet daje parlamentarzyście m.in. swobodę krytyki i chroni go nawet wtedy, gdy nie pełni już mandatu.

Z immunitetem związana jest także nietykalność, która oznacza zakaz zatrzymania oraz aresztowania parlamentarzysty bez zgody parlamentu. Wyjątkiem są sytuacje, w których poseł lub senator został ujęty na gorącym uczynku lub gdy jego zatrzymanie jest wymagane dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Ostatnio głośno było o immunitetach dwóch parlamentarzystów. Senatora PiS obecnie nie zrzeszonego Stanisława Koguta, który sam zrzekł się immunitetu, ale Senat nie wyraził zgody na jego zatrzymanie. Również poseł PO i sekretarz generalny Stanisław Gawłowski zrzekł się immunitetu.


Od prawej: rzecznik PSL. Marcin Święcicki (PO) i prowadzący audycję Marek Mądrzejewski Od prawej: Jakub Stefaniak, Marcin Święcicki i Marek Mądrzejewski        Fot: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

O sensie immunitetu, jego granicach i trybie uchylania debatowano w Jedynce.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Maria Koc (wicemarszałek Senatu, PiS), Marcin Święcicki (poseł PO), Jakub Stefaniak (rzecznik PSL)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm przeciwny uchyleniu immunitetu posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 21:29
Sejm nie zgodził się w czwartek na uchylenie immunitetu posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu. Za uchyleniem mu immunitetu opowiedziało się 186 posłów, przeciw było 240, a pięciu wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa senatora Stanisława Koguta. Marszałek Senatu zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:38
- W piątek Senat zajmie się ewentualnym wyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta; najprawdopodobniej obrady na ten temat będą utajnione ze względu na tajny załącznik - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PO zrzekł się immunitetu. Stanisław Gawłowski: jestem niewinny, zarzuty są bezpodstawne

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:57
Poseł Stanisław Gawłowski poinformował, że zrzekł się immunitetu. Stwierdził, że zarzuty, stawiane mu przez prokuraturę, są "w całości bezpodstawne". - Jestem niewinny - oświadczył polityk PO. 
rozwiń zwiń