Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie. Komplement czy ostrzeżenie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 19:00
Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, to tylko część polsko-amerykańskich rozmów na najwyższym szczeblu. Do Warszawy przyjeżdża sekretarz stanu Rex Tillerson, by spotkać się z prezydentem RP, z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.
Audio
  • Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie. Komplement czy ostrzeżenie? (Debata Jedynki)
Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson
Amerykański sekretarz stanu Rex TillersonFoto: Shutterstock

Spotkaniem w Warszawie Rex Tillerson kończy swoją dziewiątą wizytę w Europie. Amerykański Departament Stanu, przed przyjazdem swojego szefa do Polski, wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że wizyta Tillersona w Polsce ma podkreślić bliską współpracę i przyjaźń pomiędzy dwoma krajami.

Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji Pułaskiego, powiedział, że przyjazd Rexa Tillersona to dla Polski swoisty komplement, ale i znak ostrzegawczy.

- Wizyta Rexa Tillersona świadczy niewątpliwie o tym, że Polska jest wśród kluczowych punktów na terenie Europy dla interesów amerykańskich. Ale można też pokazać, że jest to pewnego rodzaju kontynuacja rozwoju relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Jest to niewątpliwie komplement, chociaż z drugiej strony i znak ostrzegawczy, bo pamiętajmy, że Stany Zjednoczone są zazwyczaj obecne w świecie tam, gdzie są też potencjalne problemy. Stąd też nieprzypadkowo prezydent Duda w rozmowie z prezydentem Trumpem rozmawiał na temat stacjonowania wojsk amerykańskich w tej części Europy, ponieważ wszyscy obawiamy się tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział Zbigniew Pisarski.  

Zdaniem Bogdana Szafrańskiego z Think tank Polonia Institute charakterystyczne jest to, że Rex Tillerson nie odwiedził Berlina.

- Po pierwsze, w Berlinie mamy problem z formowaniem rządu i nie wiemy, czy kanclerz Merkel ma równie silną pozycję jaką miała. Co więcej, wiemy, że relacje pomiędzy prezydentem Trumpem a kanclerz Merkel i w ogóle relacje amerykańsko-niemieckie nie należą do najlepszych, są dużo chłodniejsze niż były kiedyś. My na tym korzystamy, tym bardziej, że projekt Trójmorza chyba się Amerykanom podoba - przyznał Bogdan Szafrański.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Zbigniew Pisarski (prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego), Bogdan Szafrański (Think tank Polonia Institute)

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 17.25

abi


    

 

Czytaj także

Dr Agnieszka Rymsza: system jednego procenta nie jest systemem doskonałym. Odeszliśmy od pierwotnego założenia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:45
- System jednego procenta nie jest systemem doskonałym. Przez te kilkanaście lat jego funkcjonowania odeszliśmy od pierwotnego założenia, którym było wspieranie organizacji pożytku publicznego. Obecnie większość pieniędzy trafia na tzw. "subkonta" - powiedziała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Rymsza, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador: Polacy i Słowacy wciąż wiedzą o sobie za mało

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 17:22
Oba narody muszą się lepiej poznać. Musimy przełamać mentalne bariery. Dla Polaków Słowacja kończy się często na pięknych wspólnych Tatrach, a dla Słowaków Polska – na Krakowie i Wrocławiu – mówił ambasador RP na Słowację Leszek Soczewica w specjalnym wydaniu "Wyszehradia" z Bratysławy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Jaros: musimy zdelegalizować "Dumę i Nowoczesność"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 13:38
Oceniając działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" poseł Nowoczesnej powiedział, że nie można dawać przyzwolenia na tego typu zachowania w Polsce. - My, politycy musimy zrobić to, co do nas należy, czyli zdelegalizować tę organizację - zadeklarował w audycji "W samo południe".
rozwiń zwiń