X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skutki i przyczyny kryzysu dyplomatycznego na linii Polska - Izrael

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 18:49
Nowelizacja ustawy o IPN i reakcje Izraela pokazały, jak różne są narracje i opowieści Polaków i Żydów o tym, co działo się w Polsce w czasie II wojny światowej. O stosunkach polsko-izraelskich mówiliśmy w specjalnym wydaniu "Debaty Jedynki" nadawanej częściowo z Tel Awiwu.
Audio
  • Debata o stosunkach polsko-izraelskich po nowelizacji ustawy o IPN (Debata Jedynki)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Obecnie nastąpiło pewne wyciszenie konfliktu na linii Warszawa - Jerozolima. Ale były ambasador Izraela w Polsce przekonuje, że sprawa nie poszła w niepamięć. - Ustawa jest w waszym Trybunale Konstytucyjnym, więc nie wiadomo, jaki będzie jej ostateczny kształt - mówi Zvi Rav-Ner. Na drugi plan zepchnęły ją również inne wydarzenia - konflikt z Iranem, czy oskarżenia korupcyjne w Izraelu. - Dlatego się uspokoiło, a nie dlatego, że znalazło się wyjście z sytuacji - podkreśla. Ambasador jest przekonany, że o nowelizacji będzie jeszcze głośno.

Zvi Rav-Ner zwraca uwagę, że w Izraelu, poza zupełnymi ignorantami, dobrze wiedzą, iż obozy koncentracyjne nie były polskie. - My rozumiemy narrację, ale debata narracji nie potrzebuje być w sądzie. Narracja powinna być między historykami, między edukatorami, a nie między sędziami - mówi.

Publicysta Piotr Skwieciński podkreśla, że narracji polskiej i żydowskiej się nie uzgodni i nie jest to realne. - Należy dążyć do osiągnięcia celów realnych. Tym celem nie jest polsko-izraelskie braterstwo, czy polsko-izraelska miłość, tylko jakieś normalne, rzeczowe stosunki i stworzenie warunków do powolnego opadania emocji po obu stronach - mówi i wskazuje, że emocje są również po stronie polskiej. Zwraca uwagę, że w Izraelu są tak duże emocje skierowane przeciwko Polsce, że można je wykorzystywać politycznie.

Czy Polska jest jeszcze potrzebna Izraelowi? Czy sprawę nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej można wiązać z kwestią zwrotu majątków pożydowskich? Posłuchaj nagrania całej debaty, w której poruszono też kwestie wpływu historii na bieżącą politykę. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Zvi Rav-Ner (były ambasador Izraela w Polsce ze studia w Tel Awiwie), Piotr Skwieciński (publicysta tygodnika Sieci)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 17.25

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Jaki o nowelizacji ustawy o IPN: przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 07:57
- Byliśmy "chłopcem do bicia". Jeżeli Polskę dało się wrobić w Holokaust, to już da się nas wrobić we wszystko. Przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość" i dobrze, że całe państwo wreszcie się zmobilizowało - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joachim Brudziński: w kwestii prawdy historycznej nie ustąpimy ani o milimetr

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 12:50
- Nie mamy zamiaru nawet o milimetr ustępować w kwestii prawdy historycznej. Polityka wstydu odchodzi - oświadczył szef MSWiA Joachim Brudziński. Dodał, że na pierwszym miejscu powinno być dbanie "o interesy państwa polskiego i polskich obywateli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcie na linii Izrael - Iran. Czy to początek nowej wojny na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 18:52
- Taki scenariusz może się spełnić w bardzo nikłym zakresie. Izrael i Iran nie są realnie zainteresowane bezpośrednią wojną - mówiła w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń