Jak działa przekazywanie 1 proc. podatku OPP?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:14
- Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości do organizacji pożytku publicznego z 1 proc. podatku będzie trafiał miliard złotych - powiedział w radiowej Jedynce rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski.
Audio
  • Jak działa przekazywanie 1 proc. podatku OPP? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mathom

Podatnik w zeznaniu rocznym PIT może zdecydować się na przekazanie 1 proc. swojego podatku jednej, wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). - Taką możliwość podatnicy mają od 2004 roku. Wówczas 80 tys. osób złożyło wniosek o przekazanie 1 proc. Kwota, która wtedy trafiła do OPP to było 10 mln zł - wskazał w audycji "Debata Jedynki" Łukasz Świerżewski jednocześnie zaznaczając, że 14 lat temu przekazanie 1 proc. było dużo trudniejsze niż teraz.

W ciągu lat przepisy, formy i metody składania deklaracji zmieniły się. Stały się dużo prostsze. Upowszechniły się też deklaracje elektroniczne. - Dzisiaj mamy taki rezultat, że ponad 13,5 mln podatników te środki przekazuje (...) To ponad 70 proc. wszystkich płaconych podatków, co oznacza, że w praktyce większość tych środków, z których ten 1 proc. można odpisać już jest przeznaczana na OPP (...) W 2016 roku do OPP z 1 proc. trafiło 660 mln zł - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, w której Monika Chrzczonowicz ze Stowarzyszenia Klon/Jawor opowiedziała m.in. o tym, ile mamy organizacji pożytku publicznego, jak sprawdzić organizację, której chcemy przekazać 1 proc. oraz jakie organizacje dostają najwięcej pieniędzy z 1 proc. O czym należy pamiętać?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Monika Chrzczonowicz (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Łukasz Świerżewski (rzecznik Ministerstwa Finansów)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 17.30

kk

Czytaj także

PIT bez tajemnic. Jak go wypełnić i złożyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:00
Czas na PIT-y! W audycji przedstawimy podstawowe informacje na temat deklaracji podatkowych i wyjaśnimy, który druk jest dla kogo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: jak przekazać 1 proc. dla potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 20:11
Dla obdarowującego to trud niewielki, a komuś może pomóc w utrzymaniu się na powierzchni życia. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku każdy obywatel-płatnik może przekazać 1 proc. należnego państwu podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń