Jak walczyć z praniem pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 18:00
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatruje właśnie rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa ta ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.
Audio
  • Jak walczyć z praniem pieniędzy? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/psv

Pranie pieniędzy polega na wprowadzaniu do legalnego obrotu środków uzyskanych z różnego rodzaju przestępstw.

- Skala tego zjawiska jest dość powszechna, sprzyja temu globalizacja procesów społecznych i finansowych, prócz tego rodzą się różnego rodzaju instrumenty finansowe, które mogą być wykorzystywane negatywnie - mówi dr Maciej Aleksander Kędzierski, dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Minsterstwa Finansów. - Nasza ustawa ma na celu wejść w nowoczesność, zauważyć nowe zjawiska. Jednym z przykładów jest stworzenie platform walut wirtualnych, bo jednym ze sposobów ucieczki z brudnymi pieniędzmi jest właśnie waluta wirtualna - dodaje.

Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego przekonuje, że sądy rzadko wydają wyroki skazujące w sprawach przestępstw prania pieniędzy: - W 2010 roku było ich kilkanaście, teraz - kilkadziesiąt rocznie. Problem po części leży w przepisach Kodeksu karnego, w którym określone jest, że przestępstwa te muszą być popełniane w zamiarze bezpośrednim albo ewentualnym. To oznacza, że sąd musi udowodnić, iż dana osoba chciała popełnić przestępstwo prania pieniędzy - przekonuje dr Gajewski. - Inna rzecz to ograniczenie czysto ludzkie, nie wszyscy sędziowie sądów rejonowych i okręgowych mają odpowiednią wiedzę ekonomiczną i techniczną - przyznaje.

- Wydaje mi się, że konieczna jest tu współpraca trójstronna, czyli instytucji obowiązanych, regulatorów oraz organów ścigania. Regulator poprzez odpowiednie naciski legislacyjne powinien wymóc na instytucjach obowiązanych wprowadzenie technologii czy przepisów, które będą mogły weryfikować klientów, a organy ścigania muszą podnieść swoją wiedzę - argumentuje dr Piotr Brudnicki.

Dr Janusz Grobicki z Centrum im. A. Smitha podkreśla z kolei, że obawia się "zbyt dużej opresyjności regulacji, które będą oddziaływać nie na przestępców, tylko na uczciwych przedsiębiorców". - Sądy działają bardzo opieszale i sprawy mogą być rozpatrywane przez bardzo długi okres, zmuszając osoby podejrzewane o pranie pieniędzy do zamknięcia biznesu, nawet jeżeli okazałoby się, że sąd nie udowodnił przestępstwa - mówi.

W audycji posłuchacie też o działaniach Rosji i Wenezueli w obszarze kryptowalut.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: dr Maciej Aleksander Kędzierski (dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Minsterstwa Finansów), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego), dr Piotr Brudnicki (Szkoła Główna Handlowa) i dr Janusz Grobicki (Centrum im. A. Smitha, miesięcznik "Bank")

Data emisji: 21.01.2018

Godzina emisji: 17.26

mg/jp

Czytaj także

Czy zaostrzenie kar poprawi ściągalność VAT?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 18:45
W 2015 roku na fikcyjnych fakturach Skarb Państwa stracił 82 mld złotych. Oszustów, którzy dokonali wyłudzeń na sumę 5 mld zł, udało się wykryć, ale odzyskano zaledwie nieco ponad 1 proc. tej kwoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki hakerów groźniejsze od bomb?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:35
Cyberataki mogą nie tylko wyczyścić dyski w jakiejś instytucji, ale wręcz doprowadzić do paraliżu państwa. Przykładowo wyłączenie prądu sprawia, że nagle przestają normalnie działać transport, system finansowy, łączność, szpitale, sklepy i hurtownie żywności...
rozwiń zwiń