Czy poprawia się bezpieczeństwo na naszych drogach?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:06
Kolej na drogi, a może na tory… Jakie inwestycje poprawią w najbliższym czasie polską infrastrukturę i bezpieczeństwo na drogach? O tym mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Audio
  • Andrzej Adamczyk i Alvin Gajadhur o bezpieczeństwie na polskich drogach (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Według wstępnych danych GDDKiA w 2017 roku na drogach krajowych i szybkiego ruchu liczba wypadków spadła o blisko 28 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Co za tym idzie, spadła też liczba zabitych o blisko 43 proc. i rannych o 35,5 proc. Co mogło wpłynąć na ten spadek?

- To jest właśnie efekt inwestowania w drogi ekspresowe, autostrady, ale także w tę małą infrastrukturę - przejścia dla pieszych. To także efekt szkoleń i debaty publicznej. Warto inwestować, by doprowadzić do poziomu 0, czyli 0 wypadków śmiertelnych. Taki zresztą poziom Unia Europejska wyznaczyła na 2050 rok. Chcielibyśmy zrobić to wcześniej. Musimy robić wszystko, by tych wypadków śmiertelnych było dużo dużo mniej – powiedział Andrzej Adamczyk.

Alvin Gajadhur przyznał, że dane z fotoradarów to potwierdzają?

- W dalszym ciągu rejestrujemy sporo zdjęć, choć ta liczba rzeczywiście spada. W miejscach, w których stoją fotoradary kierowcy zdejmują nogę z gazu. Co ważne, o postawienie fotoradarów jesteśmy proszeni przez samych mieszkańców i władze samorządowe. Do nas wpłynęło już ponad 1900 wniosków o postawienie kolejnych fotoradarów. To są często małe miejscowości, przez które przebiegają drogi tranzytowe. Dla kierowcy, który przejeżdża 500 km ta miejscowość to tylko punkt na mapie, a dla osób, które tam mieszkają, to codzienne życie - przyznał Alvin Gajadhur.

Czy kierowca zmęczony jest równie niebezpieczny, co kierowca nietrzeźwy? Jakie zagrożenie niosą przeładowane ciężarówki? Czy ważenie pojazdów przynosi rezultaty? Jakie nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach chce wprowadzić ministerstwo? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury) i Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 17.27

abi

 

Czytaj także

Jak działa przekazywanie 1 proc. podatku OPP?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:14
- Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości do organizacji pożytku publicznego z 1 proc. podatku będzie trafiał miliard złotych - powiedział w radiowej Jedynce rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z praniem pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 18:00
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatruje właśnie rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa ta ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska wygra walkę ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 19:00
Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza, przekraczając dopuszczalne wartości stężenia pyłu. Jeśli nie będzie poprawy, Komisja Europejska będzie wnioskować o kary. Co roku z powodu smogu umiera w naszym kraju 40-50 tys. ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie realna pomoc dla frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 13:25
Nie było możliwości ocenić w momencie zawierania takiej umowy skali ryzyka i skutków - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH o udzielanych przez banki kredytach walutowych. Jego zdaniem, produkty te trudno w ogóle nazywać kredytami.
rozwiń zwiń