Premier Mateusz Morawiecki odchudza swoją drużynę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 18:49
Szef rządu uznał, że 120 osób, bo do tylu rozrósł się korpus ministerialny, to za dużo i postanowił odwołać niektórych wiceministrów. Opinia publiczna poznała 17 nazwisk, a ma ich być więcej, bo przegląd resortów trwa.
Audio
  • Rekonstrukcji i odchudzenie rządu Mateusza Morawieckiego (Debata Jedynki)
Od prawej: poseł  Sylwester Tułajew (PiS), poseł Mieczysław Kasprzak (PSL), senator Mieczysław Augustyn (PO ). Tyłem Wojciech Dąbrowski
Od prawej: poseł Sylwester Tułajew (PiS), poseł Mieczysław Kasprzak (PSL), senator Mieczysław Augustyn (PO ). Tyłem Wojciech DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Budżet ma zaoszczędzić 20 milionów złotych. Politykami w rządzie będą ministrowie i sekretarze stanu, w sumie 50-60 osób, pozostali wiceministrowie będą podsekretarzami stanu, ale w służbie cywilnej. Nie będą więc mogli należeć do partii, być radnymi, zasiadać w radach nadzorczych i będą musieli mieć wykształcenie odpowiednie dla służby cywilnej.

Poseł Sylwester Tułajew (PiS) wyjaśnia, że zwiększony stan osobowy był potrzebny, ponieważ PiS przeprowadzało głębokie reformy w państwie i było dużo zadań do wykonania. - Dzisiaj premier Morawiecki zwraca uwagę, że rząd powinien składać się bardziej z fachowców niż z polityków - wyjaśnia.

Senator Mieczysław Augustyn (PO) jest zdania, że rekonstrukcja ma charakter formalny. Odwołani wiceministrowie jako dyrektorzy departamentów będą zarabiali więcej niż dotychczas. - Miało być tanie państwo, miało być oszczędne państwo, a było 126 wiceministrów - zwraca uwagę. Przypomina też, jak jeszcze premier Beata Szydło nagrodziła sowicie swoich ministrów, w tym tych, którzy nie weszli do rządu Mateusza Morawieckiego.

Politykę kadrową rządu kwestionuje też poseł Mieczysław Kasprzak (PSL), zasiadający w sejmowej Komisji Gospodarki. Przypomina, jak Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier przekonywał, że żeby zarządzać sprawami gospodarczymi potrzebna jest konsolidacja resortów. - Po czym jak został premierem rozbił to na cztery resorty - podkreśla.

Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: poseł Sylwester Tułajew (PiS), senator Mieczysław Augustyn (PO), poseł Mieczysław Kasprzak (PSL)

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 17.26

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jarosław Gowin: będę walczył o gabinety polityczne jak lew

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 08:25
- Będę walczył o gabinety polityczne jak lew, bo ich zniesienie jest ograniczeniem skuteczności działania państwa - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer o zmianach w rządzie: to gra pozorów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 08:57
- Miał być ascetyczny zakon Prawa i Sprawiedliwości, który kreuje się na świętych, a wyszli święci próżniacy, którzy nie znają umiaru. Mamy tłuste misie a nie mnichów - powiedziała w radiowej Jedynce przewodnicząca Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Marcin Święcki o reformie administracyjnej rządu: to czysta retoryka

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:03
- Jak z polityków zrobić wysoko kwalifikowanych urzędników, obawiam się, że to niemożliwe - powiedział poseł Marcin Święcicki, który był dziś gościem radiowej Jedynki. Poseł odniósł się do zapowiedzianej przez rząd Mateusza Morawieckiego reformy administracyjnej Rady Ministrów.
rozwiń zwiń