Czy offset to szansa na rozwój polskiego przemysłu obronnego?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 19:32
Co zyskamy na umowie offsetowej zawartej przy okazji zakupu Patriotów? Jakie konsekwencje niesie ze sobą rozbicie zakupów na dwie fazy?
Audio
  • Jakie korzyści odniesiemy z offsetu towarzyszącemu podpisaniu umowy na zakup Patriotów? (Debata Jedynki)
.
.Foto: Shutterstock

W ubiegłym tygodniu rząd podpisał z Amerykanami umowę na dostawę wyrzutni przeciwrakietowych Patriot. Za system Patriot wraz Systemem Zarządzania Polem Walki zapłacimy 4,75 mld dolarów, czyli ponad 16 mld złotych. Jeszcze nigdy w historii polskiej armii nie kupowaliśmy tak drogiego sprzętu. A to zaledwie początek wydatków, bo trzeba będzie zapłacić za drugą fazę dostaw.

Politycy przekonują, że jakość kosztuje, a ponadto zyskamy dostęp do nowoczesnych technologii. Mają one wpłynąć na rozwój polskich broni. Podstawą do transferu technologii jest umowa offsetowa o wartości 950 milionów złotych. Czy rzeczywiście umowy offsetowe mogą zmienić oblicze polskiego przemysłu obronnego? I dlaczego zakontraktowano tak niską sumę, zaledwie 6 proc. kontraktu?

Mateusz Cielma z "Nowej techniki wojskowej" uważa, że strona polska, tak jak przy okazji kontraktu na kupno F-16 przemysł obronny nie jest przygotowany, żeby wchłonąć technologie warte wiele miliardów złotych. - Amerykanie też chronią swoje tajemnice - wyjaśnia ekspert. Dlatego polski wkład to będzie przede wszystkim ok. 70 samochodów ciężarowych Jelcz i systemy łączności.

Prof. Michał Kleiber zastanawia się, czy to, co zyskaliśmy to jest faktyczny przepływ technologii. - Musimy też pamiętać, że offset to nie jest podarunek. To jest inwestycja - mówi. Ona musi się opłacać obu stronom.
 
Jak w przeszłości realizowano umowy offsetowe? Czy polscy negocjatorzy umieją wynegocjować dobre warunki dla offsetu? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Michał Kleiber (były minister nauki, były prezes PAN, w przeszłości szef Rządowego Komitetu ds. Umów Offsetowych), Mateusz Cielma (redaktor Naczelny miesięcznika "Nowa technika wojskowa")

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 17.30

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowa na zakup systemu Patriot podpisana. Ekspert: to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:55
- Na pewno z Patriotami obrona kraju ma większy sens - mówił w audycji "W samo południe" Maciej Szopa z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: cena, którą wynegocjowaliśmy za system Patriot, jest dobra

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 08:06
Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnia, że Polska wynegocjowała dobrą cenę za zakup amerykańskiego systemu Patriot. Umowa w tej sprawie została podpisana w środę w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ma system Patriot, Rosja ma poczucie zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 19:52
- Jest taka prosta zasada, że Moskwa ogłasza, że czuje się zagrożona za każdym razem, kiedy jakiś sąsiedni kraj podnosi swój poziom bezpieczeństwa - powiedział w audycji "Więcej świata" Juliusz Sabak, analityk portalu "Defence24"
rozwiń zwiń