300+. Czy wyprawki dla uczniów realnie wesprą szkolnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 18:00
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada dotacje do wyprawkek szkolnych w wysokości 300 zł na każdego ucznia. Pomysł ten skomentiwali uczestnicy "Debaty Jedynki" - przedstawiciele studentów, młodych pracowników i pracodawców.
Audio
  • 300+. Czy wyprawki dla uczniów realnie wesprą szkolnictwo? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

- Inwestycją nie jest przekazanie pieniędzy, tylko budowanie trwałości i efektywności systemu. To, czego potrzebuje system edukacji, to rozwiązania, które podnoszą warunki i jakość kształcenia i dają możliwość zdobycia kwalifikacji potrzebnych w przyszłości - mówił Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan. - Ważne jest, żebyśmy myśleli o tym, jakich pracowników będziemy potrzebować. Nauka powinna być bliska realiom rynkowym.

Monika Sobiech z Komisji Młodych - NSZZ Solidarność przyznaje, że każda pomoc rodzicom jest dobra. - Aczkolwiek zgadzam się, że 300 zł na szkolną wyprawkę nie zastąpi rozwiązań systemowych. Potrzebne są inwestycje w talenty młodych ludzi - mówi.

- My również wychodzimy z założenia, że trzeba zastanowić się, czy nie lepiej byłoby inaczej przekierować te środki. Są szkoły, w których brakuje pomocy naukowych, problemem całego polskiego szkolnictwa jest cyfryzacja. Może warto zastanowić się, czy jest sens rozdawać 300 zł na każde dziecko, i czy te pieniądze nie zostaną "przejedzone" - argumentuje Maria Cholewińska, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Uczestnicy debaty rozmawiali też o propozycjach, które miałyby ułatwić życie studentom mającym dzieci. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Maria Cholewińska (przewodnicząca NZS), Monika Sobiech (Komisja Młodych - NSZZ Solidarność), Jakub Gontarek (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 17.23

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci w pracy. Debata o reformie 2.0 i kampanii NZS i NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 19:39
Tematem "Debaty" jest ogłoszona przez wicepremiera Gowina reforma szkolnictwa wyższego, ale przede wszystkim kampania społeczna NZS i NSZZ "Solidarność", zatytułowana "Studenckie prace". Kampania dotyczy wynagrodzeń studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uniknąć pułapki kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:47
Za chwilę Święta Wielkanocne, więc być może są tacy, którzy postanowili się zapożyczyć, by je godnie spędzić.
rozwiń zwiń