X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Europa Środkowo-Wschodnia stworzy wspólną politykę?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:01
Dziewięć państw tworzących Grupę Bukareszteńską spotkało się dziś w Warszawie. To Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia.
Audio
  • Czy Europa Środkowo-Wschodnia stworzy wspólną politykę? (Debata Jedynki)
Współczesne granice państw Europy Środkowej
Współczesne granice państw Europy ŚrodkowejFoto: Pixabay (domena publiczna)

Czy regionalne grupy państw mają szansę na stworzenie wspólnego frontu politycznego, obronnego czy chociażby inwestycyjnego?

- Jeżeli chcielibyśmy, by był to blok, który zawsze głosowałby tak samo w różnych międzynarodowych gremiach, to tak się nie uda. Po ponad dwóch dekadach suwerenności widać, że interesy państw naszego regionu są zbyt rozbieżne. Natomiast jeśli chcielibyśmy wykorzystać struktury integracyjne, by ożywić projekty infrastrukturalne: drogowe, kolejowe, elektroenergetyczne, gazowe i inne, to tego typu pomysły, jak Trójmorze, czy w mniejszym stopniu "dziewiątka bukaresztańska" mogą być wykorzystane – przekonywał Michał Potocki, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".

Politolog Paweł Kowal jest jeszcze bardziej sceptyczny co do możliwości i faktycznego znaczenia regionalnych porozumień krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

- Studentów pytam o bardzo prostą rzecz: czy gotowi byliby jako obywatele polscy wyłożyć pieniądze na jakąś infrastrukturę na Słowacji z założeniem, że przyniesie nam to zyski za 15-20 lat. I muszę powiedzieć, że ciężko mi znaleźć studentów, którzy powiedzieliby "tak" mimo tego, że często rozmowa zaczyna się od pomysłu stworzenia "swojego NATO" albo "swojej Unii Europejskiej". Trzeba zrozumieć, że transfery od państwa z największym budżetem musiałyby być większe. Nie wierzę w to, że te państwa są w stanie stworzyć jakąś istotną wspólną infrastrukturę. Via Carpatia jeśli powstanie, to za pieniądze bogatych państw Unii Europejskiej – mówił Paweł Kowal.

Czy Stany Zjednoczone są otwarte na to, by inwestować w region Europy Środkowo-Wschodniej? O czym dyskutowali uczestnicy spotkania "dziewiątki bukaresztańskiej"? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Michał Potocki (publicysta "Dziennika Gazety Prawnej") i Paweł Kowal (politolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 8.06.2018

Godzina emisji: 17.30

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecki historyk: integracja służy zachowaniu tożsamości i suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:50
- Bardzo trudno jest wypracować wspólną narrację na temat historii czy wojny - powiedział Basil Kerski w wydaniu specjalnym audycji z Europejskiego Centrum Solidarności. Odbywała się tam Międzynarodowa Konferencja Historyków na temat dziedzictwa II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w Rosji. Czy Władimir Putin jest pewnym zwycięzcą?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 19:22
- W wyborach w takich krajach jak Rosja nie chodzi o to żeby władza się zmieniła, tylko o to, by tę władzę legitymizować - stwierdził na antenie Jedynki były korespondent Polskiego Radia w Moskwie Grzegorz Ślubowski.
rozwiń zwiń