Izolacja, dialog czy dialog pozorowany? Relacje Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 18:38
W jakich relacjach jest Polska z Unią Europejską? Czy kwestia praworządności jest tylko przykrywką w sporze Polski z Komisją Europejską? O tym rozmawiali goście "Debaty Jedynki": Maciej Szymanowski, Tomasz Grosse i Piotr Buras.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock.com

Polski premier oraz szef polskiej dyplomacji wielokrotnie spotykali się zarówno z przewodniczącym KE i jego zastępcą w związku z uruchomieniem art. 7. unijnego traktatu. Efektem tych rozmów jest wprowadzenie pewnych zmian w ustawach sądowych, które jednak są postrzegane przez KE jako niewystarczające.

Co wniosła do tego dialogu poniedziałkowa wizyta Fransa Timmermansa w Warszawie?  Tego na sto procent nie wiemy  powiedział Tomasz Grosse. Z tego, co możemy się domyślać, Frans Timmermans przedstawił oczekiwania dalszych ustępstw i dalszej korekty reformy sadownictwa – poinformował gość.

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że KE nie ma uprawnień do wtrącania się w sprawy związane z reformą sądownictwa. Zgodnie z traktatami to domena państw członkowskich. Jej zdanie podziela Maciej Szymanowski. – Każdy, kto czytał Traktat Lizboński, wie, że sprawy dotyczące sądownictwa należą do państw UE. Jeśli ktoś miał jakieś wątpliwości, że spór KEWarszawa ma coś wspólnego z praworządnością, to chyba powinien powoli się z tego wybudzać  przyznał Maciej Szymanowski.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że w sporze z Polską Komisji Europejskiej tak naprawdę chodzi o migrację i budżet, a kwestia praworządności jest wyłącznie przykrywką. – Nie ulega wątpliwości, ze migracja i budżet to tematy, którymi KE również się zajmuje. Natomiast praworządność zajmuje KE i państwa członkowskie EU nie bez powodu – przyznał Piotr Buras.

Pół roku temu Komisja Europejska, zarzucając polskiemu rządowi naruszenie zasad praworządności, uruchomiła procedurę z art. 7. unijnego traktatu.

Czy zdaniem publicystów praworządność w Polsce rzeczywiście budzi wątpliwości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Maciej Szymanowski (politolog), Tomasz Grosse (europeista) i Piotr Buras (ECFR Warsaw) 

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 17.26

abi/mk

Czytaj także

Prezydent Niemiec w Polsce. Czy stosunki dwustronne są zadowalające?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 19:27
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa dwudniową wizytę w Polsce. To dobra okazją do oceny stosunków polsko-niemieckich. Historia naszego sąsiedztwa nie była łatwa, co wspominamy w kontekście stulecia odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja ulic. Spór samorządów z władzą centralną

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 19:00
1 kwietnia 2016 roku Sejm niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym) uchwalił ustawę o dekomunizacji nazw ulic i placów. Dziś temat budzi kontrowersje i jest przedmiotem sporu na linii wojewodowie-samorządy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent proponuje 15 pytań w referendum ws. konstytucji. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 13:00
We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby paść w referendum konsultacyjnym ws. konstytucji. O sprawie mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
rozwiń zwiń