X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudne relacje Polski z Izraelem. Jak otworzyć się na dialog?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 19:32
Trwa ożywiona debata na temat polsko – izraelskich stosunków, w związku z ostatnią nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Czy można mówić o wspólnym sukcesie obu krajów czy jest wręcz odwrotnie? O tym dyskutowali w studiu: Stanisław Michalkiewicz  - redaktor i publicysta oraz Jarosław Papis prezes Fundacji „Trzeci Wymiar Kultury”.
Audio
  • Trudne relacje polsko - izraelskie (Debata Jedynki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ GiuseppeCrimeni

W wyniku czerwcowej nowelizacji ustawy o IPN wykreśliono przepis, który doprowadził do spięcia w stosunkach z Izraelem. Zakładał on odpowiedzialność karną dla osób przypisujących narodowi polskiemu zbrodnie popełnione w czasie wojny przez Niemcy. 

- Nowelizację do nowelizacji przyjąłem z ulgą i radością, bo to dobry krok wstecz – mówił Jarosław Papis. – Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w ten sposób polski rząd i większość parlamentarna bohatersko ugasiła pożar, który sama spowodowała – dodał gość audycji.

Stanisław Michalkiewicz przypomniał, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej obowiązuje 20 lat. Wówczas, jak zaznaczył na wyraźną prośbę strony izraelskiej, wprowadzono do niej artykuł 55., który zakładał karalność tzw. kłamstwa oświęcimskiego. – Nikomu wówczas i przez kolejne 20 lat nie przyszło do głowy, że ten artykuł krępuje swobodę działań naukowych i tłamsi wolność słowa – zauważył Stanisław Michalkiewicz. – Dopiero kiedy Polska spróbowała skorzystać z tego samego narzędzia, podniósł się klangor aż pod niebiosa – mówił gość „Debaty Jedynki”.

Stanisław Michalkiewicz nie może zgodzić się z międzynarodową krytyką Polski, w związku z przyjętymi zapisami ustawy o IPN, szczególnie przez Stany Zjednoczone. - Taka bezceremonialność wobec Polski, zdarzała się tylko w okresie stalinowskim – mówił gość audycji. – Nawet moskale, bolszewicy starali się zachować pozory, a tutaj Polska na oczach całego świata została wytarzana w smole i pierzu - mówił Stanisław Michalkiewicz.

Mieszkający w izraelu Jarosław Papis wyraził opinię, że styczniowa nowelizacja, uchwalona w dzień pamięci o ofiarach Holokaustu, została źle przyjęta przez społeczność międzynarodową. – Ja rozumiem skąd wzięły się te intencje obrony polskiego, dobrego imienia w świecie przed tym tragicznym i nieszczęsnym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”, ale to zrodziło również pewne konsekwencje – dodał Jarosław Papis.

Prezes Fundacji „Trzeci wymiar kultury” uważa, że przekaz o Polsce powinien trafiać do młodych ludzi w Izraelu. Zapytany, czy jest odpowiednia edukacja izraelskiej młodzieży na temat wydarzeń II wojny światowej odpowiedział: – Młodzi ludzie są otwarci. Mogą korzystać nie tylko z tego co oficjalnie władze Izraela, poprzez ministerstwo oświaty, narzucają w programach szkolnych. Ale również zdobywać wiedzę w inny sposób. Polska kompletnie nie wykorzystuje tej szansy – dodał Jarosław Papis.

- Tematem do rozmowy jest także kwestia stworzenia przez Żydów ogniwa stalinowskiego aparatu terroru w Polsce i na kresach wschodnich. – odniósł się do tej wypowiedzi Stanisław Michalkiewicz.

Jak poprawiać relacje polsko – żydowskie? Gdzie szukać porozumienia w kwestii trudnej historii obu narodów? O tym w „Debacie Jedynki”. Warto posłuchać gorącej dyskusji.

 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Stanisław Michalkiewicz (dziennikarz - publicysta), Jarosław Papis (Prezes Fundacji Trzeci Wymiar Kultury)

Data emisji: 02.07.2018

Godzina emisji: 17.25

DK/

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:30
Sejm zajął się słynną ustawą o IPN. Styczniowa nowelizacja zakładała karę grzywny lub karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Izrael potępiają antysemityzm i odrzucają antypolonizm

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 06:19
Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów - Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. Poparto wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: warto jest walczyć o dobre imię Polski, o honor Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 06:58
Nowelizacja ustawy o IPN to milowy krok na drodze do odbudowywania prawdy historycznej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że podpisanie wspólnej polsko-izraelskiej deklaracji to "wielki sukces". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o IPN. Jarosław Kaczyński zdradza kulisy negocjacji z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 07:33
- Negocjacje między rządami Polski i Izraela zaczęły się wiele miesięcy temu. Najważniejsze elementy wspólnej deklaracji premierów Polski i Izraela zostały wypracowane już dość dawno - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie opublikowanym w czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie z Izraelem. Zdrowy rozsądek czy dowód słabości?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 18:47
Czy założenia porozumienia polsko-izraelskiego poprawią relacje pomiędzy krajami? O tym debatowali: Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej i Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
rozwiń zwiń