X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:30
11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Audio
  • Dyskusja o pojednaniu polsko-ukraińskim (Debata Jedynki)
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieś
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieśFoto: PAP/Jacek Turczyk

W latach komunizmu depolonizacje Wołynia zakończono definitywnie. Do czasów obecnych władze obu narodów nie umiały doprowadzić do pojednania mimo sympatii i poparcia niepodległościowych dążeń Ukrainy. Czy w obliczu coraz bardziej agresywnych poczynań Rosji powinniśmy doprowadzić do pojednania za wszelką cenę?

Małgorzata Gosiewska (PiS) podkreśla, że to co wydarzyło się na Ukrainie, to nie była sąsiedzka bijatyka. - To była zorganizowana i wcześniej zaplanowana oraz przygotowana zagłada ludzi polskiego pochodzenia - mówi posłanka.

Marcin Święcicki (PO) wskazuje, że co światlejsi Ukraińcy uznają zbrodnię dokonaną na niewinnej ludności. - W akcjach odwetowych zginęło znacznie mniej Ukraińców niż tych sto tysięcy Polaków, choć też trudno usprawiedliwiać zabijanie kobiet i dzieci - podkreśla poseł.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) zarzucił posłance Gosiewskiej i posłowi Święcickiemu, że relatywizują historię, czym wywołał gwałtowny protest obu rozmówców. - Uniemożliwianie krytykowania banderyzmu jest wspieraniem banderyzmu - oświadczył poseł.

Wysłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Małgorzata Gosiewska (posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Marcin Święcicki (poseł PO, członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Grzegorz Długi (przewodniczący klubu poselskiego Kukiz’15, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 17.28

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN o największym śledztwie ws. zbrodni wołyńskiej: możliwe jest skuteczne oskarżenie sprawców

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 09:17
Ustalenie sprawstwa niektórych członków OUN-UPA, odpowiedzialnych za dokonywanie zbrodni wołyńskiej, jest prawdopodobne - podaje prokuratura IPN w informacji o największym śledztwie ws. rzezi Polaków na Wołyniu. W ocenie IPN możliwe jest też skuteczne oskarżenie sprawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: chcemy dobrych relacji z Ukrainą, ale nie możemy odpuścić historii tragedii wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 09:08
- Chcemy bardzo dobrych relacji z Ukrainą, ale jako kraj nie możemy odpuścić, i nie możemy historii tragedii bardzo wielu Polaków złożyć na ołtarzu polsko-ukraińskiego porozumienia - mówił w poniedziałek w radiowej Jedynce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin
rozwiń zwiń