X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyzwania systemu emerytalnego. Co czeka seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:22
W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Co dla seniorów oznacza to w praktyce?
Audio
  • Rozmowa o waloryzacji rent i emerytur (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pressmaster/shutterstock.com

Waloryzacja to nie tylko utrzymanie siły nabywczej emerytury, ale także umożliwienie emerytom korzystania z efektów wzrostu gospodarczego. Bez względu na sytuację gospodarczą, nigdy nie przekroczono 20 procent tego progu. Padały propozycje ze strony związków zawodowych i organizacji senioralnych, żeby próg ten wyniósł 50 procent wzrostu płac. Nigdy nie udało się tego osiągnąć.

Najniższe emerytury od przyszłego roku mają wzrosnąć o 33,50 zł brutto, przeciętne o 73,70 zł brutto. Elżbieta Ostrowska z Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przekonuje, że emeryci nie mają powodu od obaw. - Waloryzacja wyliczona według ostatniego wskaźnika będzie dość wysoka. Pozostaje ciągle nierozwiązany problem osób z najniższymi świadczeniami, którym przysługuje najniższa waloryzacja. Osoby o wyższych dochodach mają wyższe świadczenie. Pozostaje pytanie co zrobić, żeby było sprawiedliwie - dodaje.

- Mamy obecnie ponad 9 mln emerytów. Trzeba spojrzeć na koszty ich życia i tego czy mieszkają samotnie czy z kimś. Osoba samodzielna, która ma wsparcie rodziny poradzi sobie finansowo. Inaczej jest w przypadku osób, korzystających z opieki pielęgnacyjnej. Niestety ośrodki dla seniorów są kosztowne. Czy wprowadzić dopłaty w takich przypadkach? To jedno z wyzwań systemu emerytalnego - mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Obecnie w Polsce najniższe świadczenia emerytalne, pobiera ponad 222 tysiące emerytów. - Wciąż pozostaje jednak pytanie kto ma finansować emerytury i jaki cel mają spełniać. To dla polityków duże wyzwanie, szczególnie porównując świadczenia w krajach UE. Być może potrzebny jest apel do bogatszych społeczeństw o przekazanie większej puli środków na politykę senioralną w Polsce -mówi były wiceminister finansów, Cezary Mech.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Cezary Mech (ekonomista)

Data emisji: 11.07.2018 

Godzina emisji: 17.25                                        

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zaktywizować i poprawić opiekę nad osobami starszymi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 18:34
Ruszyła kolejna edycja rządowego programu "Senior+". W jego ramach otwierane są kolejne kluby i domy seniora. Można w nich skorzystać m.in. z rehabilitacji, na którą normalnie czeka się miesiącami. Czy to antidotum na samotność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co sądzi o nich strona społeczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
Duże zmiany w projekcie Pracowniczych Planów Kapitałowych. W myśl propozycji autorów projektu osoby zarabiające do 120 procent minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższe składki na rzecz PPK. Nowe pomysły Ministerstwa Finansów komentowali w audycji "Kapitał i praca" przedstawiciele strony społecznej, przyglądający się pracom nad ustawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
rozwiń zwiń