Wyzwania systemu emerytalnego. Co czeka seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:22
W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Co dla seniorów oznacza to w praktyce?
Audio
  • Rozmowa o waloryzacji rent i emerytur (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pressmaster/shutterstock.com

Waloryzacja to nie tylko utrzymanie siły nabywczej emerytury, ale także umożliwienie emerytom korzystania z efektów wzrostu gospodarczego. Bez względu na sytuację gospodarczą, nigdy nie przekroczono 20 procent tego progu. Padały propozycje ze strony związków zawodowych i organizacji senioralnych, żeby próg ten wyniósł 50 procent wzrostu płac. Nigdy nie udało się tego osiągnąć.

Najniższe emerytury od przyszłego roku mają wzrosnąć o 33,50 zł brutto, przeciętne o 73,70 zł brutto. Elżbieta Ostrowska z Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przekonuje, że emeryci nie mają powodu od obaw. - Waloryzacja wyliczona według ostatniego wskaźnika będzie dość wysoka. Pozostaje ciągle nierozwiązany problem osób z najniższymi świadczeniami, którym przysługuje najniższa waloryzacja. Osoby o wyższych dochodach mają wyższe świadczenie. Pozostaje pytanie co zrobić, żeby było sprawiedliwie - dodaje.

- Mamy obecnie ponad 9 mln emerytów. Trzeba spojrzeć na koszty ich życia i tego czy mieszkają samotnie czy z kimś. Osoba samodzielna, która ma wsparcie rodziny poradzi sobie finansowo. Inaczej jest w przypadku osób, korzystających z opieki pielęgnacyjnej. Niestety ośrodki dla seniorów są kosztowne. Czy wprowadzić dopłaty w takich przypadkach? To jedno z wyzwań systemu emerytalnego - mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Obecnie w Polsce najniższe świadczenia emerytalne, pobiera ponad 222 tysiące emerytów. - Wciąż pozostaje jednak pytanie kto ma finansować emerytury i jaki cel mają spełniać. To dla polityków duże wyzwanie, szczególnie porównując świadczenia w krajach UE. Być może potrzebny jest apel do bogatszych społeczeństw o przekazanie większej puli środków na politykę senioralną w Polsce -mówi były wiceminister finansów, Cezary Mech.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Cezary Mech (ekonomista)

Data emisji: 11.07.2018 

Godzina emisji: 17.25                                        

kb

Czytaj także

Jak zaktywizować i poprawić opiekę nad osobami starszymi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 18:34
Ruszyła kolejna edycja rządowego programu "Senior+". W jego ramach otwierane są kolejne kluby i domy seniora. Można w nich skorzystać m.in. z rehabilitacji, na którą normalnie czeka się miesiącami. Czy to antidotum na samotność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co sądzi o nich strona społeczna?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
Duże zmiany w projekcie Pracowniczych Planów Kapitałowych. W myśl propozycji autorów projektu osoby zarabiające do 120 procent minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższe składki na rzecz PPK. Nowe pomysły Ministerstwa Finansów komentowali w audycji "Kapitał i praca" przedstawiciele strony społecznej, przyglądający się pracom nad ustawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
rozwiń zwiń