X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
Audio
  • Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

- Psychiatryczna służba zdrowia jest stygmatyzowana, ale w ciągu ostatnich dwóch lat skala tego zjawiska ulega zmianie. Przykładem jest chociażby depresja, do której nie jest już wstyd przyznać się. Coraz częściej Polacy mówią głośno, że korzystają z pomocy psychologa czy psychiatry, ale jest to zaledwie jeden z kroków, które musimy wykonać - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.

Z badań "Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej. EZOP Polska" w latach 2010-2011 wynika, że prawie 24% Polaków zmaga się z minimum jednym zaburzeniem psychicznym. - Statystki te pokazują, że w grupie badanych ponad 12% stanowią zaburzenia, związane z uzależnieniem lub szkodliwym używaniem substancji psychoaktywnych, głównie alkoholu. Drugie miejsce zajmują zaburzenia lękowe i nerwicowe. Najcięższe, dotyczące zaburzeń nastroju psychotycznego lub choroby dwubiegunowej dotyczy 3% badanych - mówi Marek Balicki, szef Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, były minister zdrowia.

Jak dodaje, pomoc w takich sytuacjach zwykle kojarzy się pacjentom ze szpitalem psychiatrycznym. W przełamaniu tego stereotypu ma pomóc wprowadzenie pilotażowego programu. - To inny sposób organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej, który ma na celu zaprzestanie stygmatyzowania miejsca, w którym udzielana jest pierwsza pomoc wtedy, kiedy jest kryzys. 

Sytuacja jest bardzo niepokojąca, o czym świadczą dane opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z których wynika, że w 2016 roku zaburzenia psychiczne związane z niezdolnością do pracy, były na pierwszym miejscu wśród wszystkich grup jednostek chorobowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Marek Balicki, (szef Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, były minister zdrowia), prof. Piotr Gałecki, (konsultant krajowy ds. psychiatrii) 

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

    


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:00
Depresja to bardzo groźna choroba. Potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. W światowym Dniu Walki z Depresją przypominamy, że depresję można wyleczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 18:33
Blisko 680 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie. Abstynencję i umiar wśród Polaków, promować ma Narodowy Program Trzeźwości. W jubileuszowym roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rówinież 100 dni trzeźwości na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
rozwiń zwiń