X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:21
W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Audio
  • Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać? (Debata Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Jeśli mówimy o rencie dożywotniej i umowie, która chroni seniora w stu procentach, dając mu prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości lub prawo do wypłaty rent, to wszystko jest w porządku. Senior musi być zabezpieczony bez względu na sytuację firmy i jest to możliwe, poprzez uzależnienie tego zabezpieczenia od nieruchomości - mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Familia.

Okazuje się, że im więcej ofert dostępnych dla ludzi starszych w zakresie wsparcia budżetu emeryta dostępnych na rynku, tym większy wybór należy do seniorów. Warto jednak być ostrożnym, by nie paść ofiarą oszustów. - Bardzo ważna jest edukacja, informacja i dotarcie do ludzi starszych z przekazem, który wzbudzi zaufanie. Na naszych wykładach pojawiają się specjaliści, którzy tłumaczą i wyjaśniają wszelkie wątpliwości. Decyzja, dotycząca podpisania umowy należy do seniorów - przekonuje Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów III wieku.

Jak przekonuje Marzena Rudnicka prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, zawsze warto zasięgnąć porady prawnej. - Na rynku są fundusze hipoteczne, które rzeczywiście wypłacają te dodatki, działając w sposób uczciwy. To jest umowa dożywotnia. W momencie jej podpisu u notariusza, senior traci prawo do mieszkania. Jeśli trafi na nieuczciwą firmę, może stracić wszystko. Prawnicy z pewnością będą w stanie odróżnić uczciwe firmy od tych, które oszukują klientów.

Przez ostatnie 10 lat zawarto w Polsce ponad 75 tys. umów sprzedaży mieszkania w zamian za świadczenie renty emerytalnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Anna Grabowska

Gość: Wiesława Borczyk (Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów III wieku), Marzena Rudnicka (Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej), Katarzyna Brzeska-Miksa (Fundusz Hipoteczny Familia)

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania systemu emerytalnego. Co czeka seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:22
W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Co dla seniorów oznacza to w praktyce?
rozwiń zwiń