X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o płacę minimalną i podwyżki w budżetówce

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 18:42
Płaca minimalna to prawnie ustalony, najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 2100 zł brutto. W przyszłym roku rząd planuje podnieść najniższą płacę do kwoty 2220 zł brutto. Inne propozycje mają związki zawodowe. Związkowcy domagają się również podwyżek płac w sferze budżetowej.
Audio
  • Spór o płacę minimalną i podwyżki w budżetówce (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alina G/Shutterstock.com

Kwota 2220 zł brutto w ramach najniższej płacy minimalnej nie satysfakcjonuje związkowców NSZZ "Solidarność", którzy domagają się 2278 zł brutto. Ministerstwo Pracy w tej kwestii chciało, aby kwota ta wyniosła 2250 zł brutto, a OPZZ 2383 zł brutto. 

- Sądzę, że ostatecznie kwota minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku zostanie ustalona w wymiarze 2250 zł. Premier Mateusz Morawiecki doskonale wie, że to co on powinien zrobić jako pracodawca prawie 2 mln osób ze sfery budżetowej, to podnieść wynagrodzenie w tym sektorze. Już czwarty rok z rzędu PiS próbuje je zamrozić. Podniesienie tego wynagrodzenia niewiele kosztuje, bo rząd rozdaje nie swoje pieniądze - przekonuje Izabela Leszczyna, poseł PO.

Jak przekonuje Sylwester Tułajew poseł Prawa i Sprawiedliwości jest jeszcze za wcześnie, by mówić o ostatecznej kwocie minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok. - Trudno dziś wyrokować jaka będzie ta płaca minimalna. Trzeba zwrócić uwagę na to, że podwyższona zostanie także minimalna stawka godzinowa. Jest propozycja, aby w przyszłym roku wyniosła ona 14,70 zł brutto. Jeśli chodzi o płacę minimalną, to rząd jest otwarty na dialog i dyskusję w tym temacie. Tutaj ważne jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy związkami zawodowymi, pracownikami a pracodawcami. 

- Podniesienie pensji minimalnej i płac w sferze budżetowej to zwykłe oszustwo. Powinniśmy rozmawiać o kwocie, która zostaje nam w kieszeni. Nic się nie zmienia w tej kwestii jeśli chodzi o politykę zarówno tego jak i poprzedniego rządu. Z każdej kwoty 100 zł, którą zarobimy jesteśmy okradani, bo do budżetu państwa musimy zwrócić ponad 60 zł. W tej kwestii nic się nie zmienia. Przez 10 lat składki na ZUS wzrosły o 72% - mówi Jarosałw Sachajko, poseł Kukiz'15.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Gość:  Izabela Leszczyna, (PO), Sylwester Tułajew (PiS), Jarosałw Sachajko, (Kukiz'15)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum ws. konstytucji bez poparcia Senatu?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 18:30
W Senacie został złożony projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada, dotyczącego zmian w konstytucji. Senacka komisja ustawodawcza nie zarekomendowała zgody Senatu na zarządzenie przez prezydenta referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o zmiany w wymiarze sprawiedliwości na szczeblu unijnym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 18:44
Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek zwrócił się do Trubunału Sprawiedliwości UE z 5 pytaniami prejudycjalnymi, dotyczącymi zasady niezależności i niezawisłości sądów jako zasada prawa unijnego i zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy postanowił też zawiesić stosowanie przepisów 3 artykułów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 rok życia.
rozwiń zwiń