Budżet na 2019 rok zbyt optymistyczny?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 17:57
Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Projekt zakłada m.in. wzrost PKB na poziomie 3,8 procent, średnio roczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 2,3 procent, deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż 28,5 mld zł.
Audio
  • Ocena projektu budżetu na 2019 rok (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Zdaniem Dominika Gajewskiego z SGH, projekt budżetu jest bardzo optymistyczny. – Deficyt oceniany jest jako najniższy planowany deficyt w historii. Możemy mówić o bardzo optymistycznych danych, które mogą podobać się analitykom ekonomicznym – powiedział gość Jedynki.

Aleksander Łaszek z FOR przyznał, że woli patrzeć na deficyt sektora finansów publicznych niż deficyt budżetu państwa. – Budżet państwa to mniej niż polowa wydatków państwa. Więc co nam po spadku deficytu budżetu państwa, jeśli rząd ukryje deficyt w ZUS-ie albo dokona innego tego typu manewru? – pytał.

Z kolei Witold Modzelewski z UW powiedział, że utrzymanie deficytu na poziomie 28 mld zł to ostrożna propozycja. – Mamy szansę mieć deficyt dużo niższy, a wszystko zależy od dwóch zmiennych – poinformował.

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że projekt budżetu gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych, zapewnione jest finansowanie społecznych i rozwojowych programów rządu oraz wzrost nakładów na wynagrodzenia w sferze budżetowej. Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie jego skomplikowania.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Dominik Gajewski (SGH), Witold Modzelewski (UW), Aleksander Łaszek (FOR)

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 17.23

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Wilk: bardziej niebezpiecznie jest być pracownikiem humanitarnym niż żołnierzem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 09:05
- W obecnym świecie bardziej niebezpiecznie jest być pracownikiem humanitarnym niż żołnierzem - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Miedzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie o wyborach samorządowych. "To święto demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 13:00
- Każde wybory to swoiste święto. W tym przypadku święto samorządności. Każdy może ocenić to, co było do tej pory i zaplanować to, co można poprawić - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński na antenie Jedynki. Wraz z Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości komentował on polityczne wydarzenia w audycji "Tydzień kontra tydzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zarabiają w Polsce pracownicy z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 13:46
Rynek się zmienia, ale mentalność pracodawców też musi ulec zmiane - powiedział w radiowej Jedynce Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, w audycji poświęconej zatrudnianiu Ukraińców. 
rozwiń zwiń