Co zmienia nowa "definicja" dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 18:27
Rzecznik praw dziecka przedstawił w lipcu projekt nowego kodeksu rodzinnego. Jak mówił podczas prezentacji rzecznik Marek Michalak, nowy kodeks rodzinny to przełom w myśleniu o dziecku i jego rodzinie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sebagee/Pixabay

13 sierpnia rzecznik wprowadził poprawkę do projektu. Przede wszystkim zmieniła się definicja dziecka, którym – w definicji prawnej – ma być każdy człowiek do ukończenia osiemnastego roku życia.

– Rzecznik, wsłuchując się w uwagi, jakie były zgłaszane od momentu uzewnętrznienia treści kodeksu, uznał, że właściwszą będzie definicja, którą zawiera konwencja o prawach dziecka – powiedziała Agnieszka Rękas, członek komisji kodyfikacyjnej przy Rzeczniku Praw Dziecka.

- Myślę, że ta poprawka spełnia pewne oczekiwania społeczne. W tej chwili pokazujemy, że szanujemy konwencję o prawach dziecka – dodała Mirosława Kątna, przewodnicząca komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Sam projekt kodeksu jest kompleksowym podejściem do tematu prawa rodzinnego, regulując w jednym akcie prawnym prawo rodzinne w trzech obszarach: prawa materialnego, procesowego i wykonawczego.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: sędzia Agnieszka Rękas (członek komisji kodyfikacyjnej przy Rzeczniku Praw Dziecka) i Mirosława Kątna (przewodnicząca komitetu Ochrony Praw Dziecka)

Data emisji: 30.08.2018

Godzina emisji: 17.25

abi