Jak finansować polską armię?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 19:13
W Ministerstwie Obrony Narodowej podjęte zostały prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. Czy rzeczywiście zwiększenie wydatków na obronność zwiększy bezpieczeństwo Polski?
Audio
  • Jaki powinno być finansowanie polskiej armii (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ANURAKE SINGTO-ON/Shutterstock.com

Michał Jach z PiS zwraca uwagę, że zmiany ustawowe spowodowały, że w 2019 roku nakłady na obronność zwiększą się o cztery miliardy złotych, przy tegorocznym budżecie w wysokości 41 miliardów. - To znaczący wzrost budżetu - zauważa poseł. Krytykuje poprzednie rządy PO-PSL, że źle wydawały pieniądze na armię.Tłumaczy, że rząd PiS nie kupił nowego uzbrojenia, bo realizacja takich kontraktów trwa latami.

Marek Jakubiak z Kukiz’15 zwraca uwagę, że wzrost o cztery miliardy nie oznacza, że wszystkie pieniądze zostaną przekazane na zakup uzbrojenia. Te pieniądze są na wszystkie potrzeby armii, np. płace, czy utrzymanie koszar. Wskazuje też, że na długi okres wdrażania do produkcji nowych technologii, liczony w latach. - My tych lat nie mamy, więc albo kupimy coś gotowego, albo nie będziemy mieli nic - zauważa poseł. Wytyka, że MON zasilił PGZ, która jest na granicy upadłości.

Bożena Kamińska z PO zapewnia, że opozycja jest też jest za wzrostem wydatków na zbrojenia, ale wydawanych racjonalnie. - Ale obserwując ostatnie trzy lata nie możemy nic takiego powiedzieć - ocenia posłanka. Wskazuje, że zwiększone środki nie były przeznaczane na modernizację sił zbrojnych, a pod koniec 2017 roku wypłacono 10 miliardów złotych zaliczek na realizację przyszłych kontraktów, wobec których nie ma pewności, że zostaną wykonane. Przypomina, że z budżetu MON zabierano pieniądze na zakupy dla policji, czy straży pożarnej. - My w Polsce nawet prochu nie produkujemy - mówi.

Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: Członkowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bożena Kamińska (PO), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Michał Jach (PiS - przewodniczący).

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szef MON jest zdeterminowany, żeby szybko podjąć decyzję o wyborze dostawcy okrętów podwodnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 08:06
Nowoczesne technologicznie fregaty rakietowe oraz okręty podwodne - to najbliższe plany zakupowe dla polskiej armii. Co MON zamierza jeszcze kupić i jaki jest stan naszej obronności, mówił w "Sygnałach dnia" Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kierwiński: w polskiej armii dzieje się bardzo źle

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 10:23
- Od trzech lat nie ma atmosfery w parlamencie do poważnej rozmowy o polskiej armii. Jakakolwiek rozmowa o armii jest zawsze kwitowana przerywaniem komisji, kończeniem jej przed czasem. Jeżeli nie ma chęci rozmowy o tym, co najważniejsze, jeżeli nie ma chęci rozmowy o polskiej armii, to nie można udawać, że nic się nie dzieje - mówił w "Sygnałach dnia" Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej i członek sejmowej Komisja Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: nie rezygnujemy z żadnych programów modernizacji armii

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 09:15
- Nie rezygnujemy z żadnych programów modernizacyjnych, choć pewnym programom nadawany jest szczególny priorytet. Obecnie są to program "Homar", programy mające na celu utrzymanie oraz podniesienie zdolności Marynarki Wojennej oraz II faza Wisły - mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń