X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dokąd zmierzają Niemcy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:22
W Chemnitz, w mieście w Saksonii w byłej NRD doszło do zabójstwa Niemca pochodzenia meksykańskiego. Przestępstwa dokonali dwaj imigranci sprowadzonych dzięki decyzji Angelę Merkel. To z kolei spowodowałoa falę antyimigranckich wystąpień, chwilami mających charakter zamieszek.
Audio
Prawicowa demonstracja w Chemnitz
Prawicowa demonstracja w ChemnitzFoto: PAP/ EPA/FRANZ FISCHER

Wielu Niemców uważa, że decyzja z 2015 roku o wpuszczeniu imigrantów była błędem. Na tych antyimigranckich nastrojach rośnie popularność Alternatywy dla Niemiec (AfD), partii zdecydowanie przeciwnej obcym. - Teraz pytanie brzmi, czy to pójdzie dalej i notowania AfD będą rosły, a jak tak to do jakiego momentu może to dojść i czy to oznacza, że w Niemczech może całkowicie zmienić się system polityczny - mówi redaktor Jerzy Haszczyński.

Podkreśla, że to zabójstwo pokazuje, ile błędów państwo niemiecki popełniło wobec imigrantów. - Tego, który dźgnął w ogóle nie powinno tam być, bo miał być odesłany z Niemiec - wyjaśnia dziennikarz.

Politolog Sebastian Płóciennik przyznaje, że wydarzenia w Chemnitz unaoczniły, iż 27 lat po zjednoczeniu Niemcy nadal są podzielone. - Wschód Niemiec cały czas jest biedniejszy, bezrobocie jest wyższe - zauważa. W ostatnim sondażu AfD wyprzedziła we Wschodnich Niemczech nie tylko SPD, ale również CDU kanclerz Merkel. Politolog wskazuje, że AfD jest partią antysystemową i w jej interesie jest podsycanie kryzysu. - Oni chcą zmienić obecny system polityczny i zapowiadają, że są w stanie zrobić to nawet metodami niedemokratycznymi, a są prorosyjscy - wyjaśnia.

Co za sobą niesie wzrost poparcia dla AfD? Dlaczego może to być zagrożeniem dla polskich interesów? Co może zrobić Angela Merkel? Czego boją się Niemcy?

Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Ślubowski

Goście: Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, uczelnia Vistula), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 17.30

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy po zabójstwie w Chemnitz. "AfD będzie punktować"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:12
- AfD, tak jak kiedyś Zieloni, staje się partią, która jest odbierana jako coś normalnego. Po prostu można mieć inne zdanie w sprawie polityki imigracyjnej czy w sprawie NATO i to nie jest nic złego - powiedziała Olga Doleśniak-Charczuk z "Gazety Polskiej Codziennie" na temat rosnącej popularności Alternatywy dla Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: szef kontrwywiadu wątpi w ataki na obcokrajowców w Chemnitz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 14:41
Szef niemieckiego kontrwywiadu Hans-Georg Maassen powiedział, że nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że podczas ubiegłotygodniowych zamieszek w Chemnitz dochodziło do napaści na obcokrajowców. Jego wypowiedź dla dziennika "Bild" spotkała się z ostra krytyką części niemieckich polityków.
rozwiń zwiń