X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rak piersi to epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:37
Jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową. Tak wynika z najnowszego opublikowanego 12 września raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory płuc, jelita i piersi.
Audio
  • Rak piersi będzie epidemią XXI wieku (Debata Jedynki)
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (L) i Adrianna Sobol (P)
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (L) i Adrianna Sobol (P)Foto: Krzysztof Plona/Polskie Radio

Październik jest miesiącem raka piersi. W Polsce każdego dnia raka piersi u 47 Polek wykrywa się u właśnie ten nowotwór. Sześć tysięcy pacjentek umiera. Przewiduje się, że zachorowań na raka piersi będzie coraz więcej. - Nawet epidemiolodzy, którzy starają się dostosować do wszelkich definicji epidemiologii twierdzą, że za kilka, kilkanaście lat rak piersi będzie faktycznie epidemią - mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Niepokojące dla specjalistów jest to, że duża liczba kobiet zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby. - Młode kobiety uważają, że ten temat ich nie dotyczy, nie badają się. Temat profilaktyki jest im obcy - mówi Adrianna Sobol z fundacji Onkocafe. Dziwi się, że kobiety nie badają się i tłumaczy to strachem. Kobiety uważają, że lepiej nie wiedzieć, czy coś w organizmie się dzieje na zasadzie "mnie to nie dotyczy". Często też nie widzą, jak zbadać piersi.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld dementuje powszechne przekonanie, że bardzo trudno dostać się do onkologa i zrobić badania. We wczesnym stadium raka pacjent nie ma żadnych dolegliwości, a tylko bardzo wczesne zdiagnozowanie raka daje 95 procent szans na całkowite wyleczenie.

Wyjaśnia, że kobiety w wieku 50-69 lat nie potrzebują żadnego skierowania na badania mammograficzne, zaś młodsze panie po wykryciu niepokojących zmian powinny natychmiast iść albo do ginekologa, albo prosto do onkologa, do którego nie potrzeba skierowania. - W naszym Centrum, które jest bardzo obłożone mamy terminy 2-3 tygodniowe - mówi lekarz.

Jakie są przyczyny zwiększonej zachorowalności na raka piersi? Jak zachować się po wykryciu niepokojących zmian? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie), Adrianna Sobol (fundacja Onkocafe)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 17.28

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 00:36
- Namawiam chorych, by byli niepokornymi pacjentami i jeśli napotkają na lekarza, z którym nie mogą się porozumieć, to warto go zmienić, bo przekłada się to na wyniki leczenia - mówi onkolog, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 11:46
Pod takim hasłem już po raz trzeci Fundacja OnkoCafe zoragnizowała kampanię, skierowaną do mężczyzn. Uczy jak wspierać wtedy, gdy muszą stawić czoło chorobie partnerki, żony, matki czy przyjaciółki. 
rozwiń zwiń