Rak piersi to epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:37
Jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową. Tak wynika z najnowszego opublikowanego 12 września raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory płuc, jelita i piersi.
Audio
  • Rak piersi będzie epidemią XXI wieku (Debata Jedynki)
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (L) i Adrianna Sobol (P)
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (L) i Adrianna Sobol (P)Foto: Krzysztof Plona/Polskie Radio

Październik jest miesiącem raka piersi. W Polsce każdego dnia raka piersi u 47 Polek wykrywa się u właśnie ten nowotwór. Sześć tysięcy pacjentek umiera. Przewiduje się, że zachorowań na raka piersi będzie coraz więcej. - Nawet epidemiolodzy, którzy starają się dostosować do wszelkich definicji epidemiologii twierdzą, że za kilka, kilkanaście lat rak piersi będzie faktycznie epidemią - mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Niepokojące dla specjalistów jest to, że duża liczba kobiet zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby. - Młode kobiety uważają, że ten temat ich nie dotyczy, nie badają się. Temat profilaktyki jest im obcy - mówi Adrianna Sobol z fundacji Onkocafe. Dziwi się, że kobiety nie badają się i tłumaczy to strachem. Kobiety uważają, że lepiej nie wiedzieć, czy coś w organizmie się dzieje na zasadzie "mnie to nie dotyczy". Często też nie widzą, jak zbadać piersi.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld dementuje powszechne przekonanie, że bardzo trudno dostać się do onkologa i zrobić badania. We wczesnym stadium raka pacjent nie ma żadnych dolegliwości, a tylko bardzo wczesne zdiagnozowanie raka daje 95 procent szans na całkowite wyleczenie.

Wyjaśnia, że kobiety w wieku 50-69 lat nie potrzebują żadnego skierowania na badania mammograficzne, zaś młodsze panie po wykryciu niepokojących zmian powinny natychmiast iść albo do ginekologa, albo prosto do onkologa, do którego nie potrzeba skierowania. - W naszym Centrum, które jest bardzo obłożone mamy terminy 2-3 tygodniowe - mówi lekarz.

Jakie są przyczyny zwiększonej zachorowalności na raka piersi? Jak zachować się po wykryciu niepokojących zmian? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie), Adrianna Sobol (fundacja Onkocafe)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 17.28

ag


Czytaj także

Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 00:36
- Namawiam chorych, by byli niepokornymi pacjentami i jeśli napotkają na lekarza, z którym nie mogą się porozumieć, to warto go zmienić, bo przekłada się to na wyniki leczenia - mówi onkolog, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 11:46
Pod takim hasłem już po raz trzeci Fundacja OnkoCafe zoragnizowała kampanię, skierowaną do mężczyzn. Uczy jak wspierać wtedy, gdy muszą stawić czoło chorobie partnerki, żony, matki czy przyjaciółki. 
rozwiń zwiń