X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekstradycja Dariusza Przywieczerskiego. "Wyrok jest symboliczny"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 19:03
Proces ekstradycji Dariusza Przywieczerskiego zakończony. Skazany w aferze FOZZ biznesmen jest już w Polsce, gdzie odsiedzi wyrok 2,5 roku więzienia. Procedura związana z osadzeniem go w zakładzie karnym już się rozpoczęła.
Audio
  • Ekstradycja Dariusza Przywieczerskiego (Debata Jedynki)
Izabela Brodacka-Falzmann , Przemysław Wojciechowski, Krzysztof Masło
Izabela Brodacka-Falzmann , Przemysław Wojciechowski, Krzysztof Masło Foto: Tomasz Jakubowski / Polskie Radio

Przywieczerski został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w marcu 2005 roku na 3,5 roku więzienia w związku z wyprowadzeniem z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego 1,5 miliona dolarów. Biznesmen jeszcze przed decyzją sądu pierwszej instancji zniknął i został za nim wydany list gończy. 

W 2006 roku ustalono, że skazany Przywieczerski może ukrywać się w Stanach Zjednoczonych. Wniosek o ekstradycję, jak poinformował resort sprawiedliwości w komunikacie, został przekazany do Departamentu Stanu USA w lipcu 2006 roku. Dopiero dziesięć lat od wysłania Amerykanom pierwszego wniosku w sprawie coś się ruszyło. Sąd Okręgowy w Warszawie otrzymał z USA pismo, że ekstradycją biznesmena zajmie się Biuro Prokuratora Federalnego dla Środkowego Okręgu Florydy w Tampie. W lutym 2017 USA informowało, że Przywieczerski może wkrótce zostać aresztowany. Do zatrzymania doszło 31 października zeszłego roku na Florydzie – podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawa była trzymana do końca w ścisłej tajemnicy.

- Ekstradycja to sukces, jak każde sprowadzenie przestępcy z zagranicy – mówi Krzysztof Masło, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka, jednak dodaje, że nie można spodziewać się postępowania karnego: - Wszystkie przestępstwa, które mogłyby wchodzić w grę w przypadku FOZZ, uległy przedawnieniu - argumentuje.

Michał Falzmann był inspektorem Najwyżej Izby Kontroli, który doprowadził do ujawnienia nieprawidłowości w FOZZ. Jego żona, Izabela Brodacka-Falzmann, nie spodziewa się zeznań ze strony Przywieczerskiego: - To jest starszy człowiek i jeżeli ma rozum, to wie, że trzeba milczeć – mówi. – Jego wyrok jest symboliczny – dodaje.

Podobnego zdania jest Przemysław Wojciechowski, niezależny dziennikarz : - Powrót Przywieczerskiego do kraju trzeba niestety rozpatrywać w kategoriach symbolu – argumentuje. - Przywieczerski nie wniesie wiele więcej, niż wiedzą prokuratorzy. Czas mówić o tym, że należy rozliczyć faktycznych mocodawców – mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: Izabela Brodacka-Falzmann (żona Michała Falzmanna), Krzysztof Masło (dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka), Przemysław Wojciechowski (niezależny dziennikarz)

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 17.27

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludmiła Kozłowska z zakazem wjazdu na terytorium UE

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 17:57
Ludmiła Kozłowska to pochodząca z Ukrainy, prezes fundacji Otwarty Dialog. O tym, czy zakaz jest uzasadniony, mówili w Jedynce Balli Marzec ze Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska oraz Marcin Wyrwał z portalu Onet.pl.
rozwiń zwiń