X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budżet i finanse samorządów. Jak rozsądnie wydawać pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 18:49
Na niespełna trzy tygodnie przed pierwszą turą wyborów samorządowych pytamy o źródła dochodów samorządów, wydatki, długi oraz ich konsekwencje. 
Audio
Od lewej: Karolina Rożej, Krzysztof Grzesiowski, Maciej Józefowicz, Jacek Protas
Od lewej: Karolina Rożej, Krzysztof Grzesiowski, Maciej Józefowicz, Jacek ProtasFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Jacek Protas z Platformy Obywatelskiej powiedział, że potrzebna jest gruntowna zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, bo ta obecna obowiązuje od 2003. Wskazuje też, że dotacje nie są jedynym słusznym źródłem finansowania samorządów. - Od tego czasu bardzo mocno zmieniły się kompetencje i zadania samorządów. Dziś samorządy mają za mało dochodów własnych. Finanse samorządów za bardzo oparte są na dotacjach i subwencjach, co powoduje kłopoty zwłaszcza w tych mniej zamożnych województwach, powiatach i gminach – powiedział polityk PO.

Maciej Józefowicz, kandydat do sejmiku wojewódzkiego na Podkarpaciu, powiedział, że samorządowcy musza nauczyć się mądrego wydawania dostępnych pieniędzy. - Poszerzenie możliwości finansowania samorządów to jest jedna rzecz, natomiast drugą rzeczą, na którą władze samorządowe powinny zwrócić uwagę jest mądre gospodarowanie już dostępnymi środkami. Samorządy, jeśli mają taką wolę, mogą je wykorzystać na działania podnoszące jakość życia obywateli – powiedział gość audycji.

Z głosem Macieja Józefowicza zgodził się Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie projekty realizowane przez ostatnie lata i dofinansowane przez UE były właściwe. W Łodzi inwestowaliśmy w infrastrukturę i bardzo dużo tych inwestycji ostatecznie nie przyniosło żadnego efektu z punktu widzenia komunikacyjnego, np. szybkości przejazdu przez miasto – przyznał.

Już 21 października Polacy wybiorą nowy skład samorządów. Gmina odpowiada za większość spraw, z którymi mieszkańcy stykają się na co dzień. Powiat zajmuje się takimi zadaniami, które dla każdej z gmin pojedynczo są nie do załatwienia, np. z powodów finansowych. Z kolei samorząd wojewódzki zajmuje się sprawami całego regionu.

Więcej w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jacek Protas (Platforma Obywatelska), Maciej Józefowicz (Partia Zieloni), Waldemar Buda (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 17.27

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Lubina: samorządy chcą współpracować z rządem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 09:10
- Bezpartyjny samorządowcy, których w Polsce jest zdecydowana większość, nie mają swoich przedstawicieli w sejmikach. Chcemy pomóc tym, którzy są na dole - mówi w "Sygnałach dnia" Robert Raczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o Konstytucji dla Nauki: to korzyści dla uczelni i studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 09:51
- Konstytucja dla Nauki to korzyści dla uczelni. To także realna obrona praw studentów - mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń