Pieniądze szczęścia nie dają, czyli o przyczynach rozwoju depresji

Cierpi na nią 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych świata. Kiedy nadchodzi depresja, wszystko traci sens. Jak sobie z tym poradzić?
Każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczej
Każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczejFoto: Pixabay
O Audycji
Tytuł Pieniądze szczęścia nie dają, czyli o przyczynach rozwoju depresji
Opis

Poeta Tomasz Jastrun, który na skutek choroby próbował odebrać sobie życie, powiedział, że nie wolno bać się wizyty u specjalisty. Terapia u psychiatry i regularne zażywanie leków mogą sprawić, że choroba ustąpi naprawdę szybko. Dodał też, że pisanie bardzo pomogło mu wyzbyć się wielu złych myśli i emocji, które w nim były.

- Napisałem dwie książki o depresji – powieść "Rzeka podziemna" i poradnik "Osobisty przewodnik po depresji". Obie te książki pisałem będąc w depresji. Miałem poczucie, że jeżeli potrafię to opisać i pomóc innym, to ta choroba ma sens – powiedział Tomasz Jastrun.    

Należy wiedzieć, że każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczej. – Bo każdy z nas ma swoją osobność i unikatowy temperament, które determinują to, jak walczymy z przeciwnościami – powiedział prof. Piotr Gałecki, Krajowy Konsultant Psychiatrii.

Szacuje się, że w Polsce z depresja zmaga się 1,5 mln osób. Jest to jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w Europie. Jednej z przyczyn depresji upatruje się w osamotnieniu, pracowaniu ponad siły, braku czasu na rozładowanie nerwów, stresu. Powiązanie choroby ze zbyt szybkim trybem życia tłumaczyłoby, dlaczego najwięcej zachorowań odnotowuje się w Europie zachodniej. – W Polsce szczyt zachorowalności jeszcze przed nami – ostrzega profesor.  

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Tomasz Jastrun (poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki), prof. Piotr Gałecki (Krajowy Konsultant Psychiatrii)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 17.25

abi

Playlista
Tagi
Playlista