Polska transplantologia przeżywa kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:43
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Do września tego roku wykonano 1030 przeszczepień narządów od dawców zmarłych. To o blisko 500 zabiegów mniej, niż przed rokiem. Tymczasem na serce, płuco, nerkę czy wątrobę oczekuje blisko 2 tysiące osób. Jest ryzyko, że niektórzy z nich mogą nie doczekać ratunku.
Audio
  • Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki (od lewej) : Michał Wszoła, Rafał Kieszek
Goście "Debaty Jedynki" (od lewej) : Michał Wszoła, Rafał KieszekFoto: Adam Koniecki/Polskie Radio

Dawców nie przybywa, a wydłuża się jedynie czas oczekiwania na zabieg. Okazuje się, że w przypadku przeszczepów od dawców żywych, sytuacja wygląda znacznie gorzej. W ostatnich latach nie udaje się przekroczyć liczby kilku szczepień wątroby czy nerki rocznie. 

- Wszędzie istnieje niedobór narządów do przeszczepienia, nie tylko w Polsce. Są kolejki, dłuższe oczekiwanie. Ilość przeszczepień w naszym kraju, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Powinniśmy o tym mówić, aby uświadomić sobie, co mogłoby się stać z naszymi narządami po śmierci i czy w takiej sytuacji wyrażamy zgodę na ich wykorzystanie - mówi dr Michał Wszoła, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC.

Jak przekonuje, na krytyczną sytuację wpływ mają również inne kwestie. - Na przeszkodzie stoją uregulowania prawne i chaos, związany z medycyną, która w Polsce jest na etapie permanentnej przemiany.

Zdaniem dr Rafała Kieszka z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, w tej dziedzinie medycyny widoczna jest stagnacja. - Biorąc pod uwagę statystyki, trudno mówić o tym, że jest stabilnie. Za każdą liczbą kryje się ludzkie życie i ktoś, komu nie udało się pomóc - przekonuje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Karolina Rożej

Goście: dr Michał Wszoła (chirurg i transplantolog, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC), dr Rafał Kieszek (chirurg, transplantolog, Klinika Chirurgi Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus)

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 17.28

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Sadowski o systemie podatkowym: Polska nie staje się krajem konkurencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 12:53
- Zmian podatkowych jest w Polsce tak dużo, że trudno za nimi nadążyć - mówił na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń