X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska transplantologia przeżywa kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:43
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Do września tego roku wykonano 1030 przeszczepień narządów od dawców zmarłych. To o blisko 500 zabiegów mniej, niż przed rokiem. Tymczasem na serce, płuco, nerkę czy wątrobę oczekuje blisko 2 tysiące osób. Jest ryzyko, że niektórzy z nich mogą nie doczekać ratunku.
Audio
  • Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki (od lewej) : Michał Wszoła, Rafał Kieszek
Goście "Debaty Jedynki" (od lewej) : Michał Wszoła, Rafał KieszekFoto: Adam Koniecki/Polskie Radio

Dawców nie przybywa, a wydłuża się jedynie czas oczekiwania na zabieg. Okazuje się, że w przypadku przeszczepów od dawców żywych, sytuacja wygląda znacznie gorzej. W ostatnich latach nie udaje się przekroczyć liczby kilku szczepień wątroby czy nerki rocznie. 

- Wszędzie istnieje niedobór narządów do przeszczepienia, nie tylko w Polsce. Są kolejki, dłuższe oczekiwanie. Ilość przeszczepień w naszym kraju, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Powinniśmy o tym mówić, aby uświadomić sobie, co mogłoby się stać z naszymi narządami po śmierci i czy w takiej sytuacji wyrażamy zgodę na ich wykorzystanie - mówi dr Michał Wszoła, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC.

Jak przekonuje, na krytyczną sytuację wpływ mają również inne kwestie. - Na przeszkodzie stoją uregulowania prawne i chaos, związany z medycyną, która w Polsce jest na etapie permanentnej przemiany.

Zdaniem dr Rafała Kieszka z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, w tej dziedzinie medycyny widoczna jest stagnacja. - Biorąc pod uwagę statystyki, trudno mówić o tym, że jest stabilnie. Za każdą liczbą kryje się ludzkie życie i ktoś, komu nie udało się pomóc - przekonuje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Karolina Rożej

Goście: dr Michał Wszoła (chirurg i transplantolog, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC), dr Rafał Kieszek (chirurg, transplantolog, Klinika Chirurgi Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus)

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 17.28

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Sadowski o systemie podatkowym: Polska nie staje się krajem konkurencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 12:53
- Zmian podatkowych jest w Polsce tak dużo, że trudno za nimi nadążyć - mówił na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń