Wywiad w II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 20:00
W dzisiejszej "Debacie Jedynki" razem z drem Władysławem Bułhakiem oraz drem Dominikiem Smyrgałą rozmawiamy o polskich służbach specjalnych w II Rzeczypospolitej.  
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sergign

- I wojna światowa to koniec historii wywiadu typu "płaszcz i szpada". Masowa wojna dała początek masowemu wywiadowi - wyjaśnia dr Władysław Bułhak. - W przedwojennym wywiadzie 80 proc. stanowił pion analityczny. To byli ludzie, którzy przetwarzali informacje w sposób naukowy, na przykład łamali szyfry. Największych sukcesów wywiadu nie odnoszono w dziedzinie klasycznego szpiegostwa, były to sukcesy naszych umysłów - mówi, po czym dodaje, że wkład Polski w zwycięstwo w II wojnie światowej był przede wszystkim wkładem wywiadowczym.

- Rozwój technologiczny, obie rewolucje przemysłowe czy demokratyzacja życia społecznego powodowały, że wywiad stawał się instytucją naukową, to była kwestia zdobycia wiedzy - zaznacza dr Dominik Smyrgała, po czym opowiada, co dzisiejszy wywiad i kontrwywiad może czerpać z dawnych służb: - Wydaje mi się, że jedną rzeczą, w której warto byłoby osadzać tradycje, jest komponent analityczny, sposób precyzyjnego formułowania myśli - wyjaśnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: dr Władysław Bułhak, dr Dominik Smyrgała

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 17.27

kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersje wokół Westerplatte sięgnęły zenitu?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 18:33
Informacja, która padła z ust prezydenta Gdańska o tym, że wojsko nie pojawi się na Westerplatte a później, że jednak pojawi się w innej formie, doprowadziło do konfliktu między włodarzem Gdańska Pawłem Adamowiczem a ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Czy spór jest rzeczywiście uzasadniony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy repolonizacja mediów wchodzi w grę?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 18:12
Struktura właścicielska na polskim rynku medialnym jest taka, że kapitał niemiecki posiada większą ilość podmiotów niż kapitał polski. Wobec tego pojawiły się głosy nawołujące do repolonizacji mediów. Do dziś nie wiadomo, według jakiej metody miałoby się to odbyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renowacja polskich zabytków na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 21:17
W dzisiejszej audycji rozmawiamy o tym, kto i w jaki sposób może dbać o polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.
rozwiń zwiń