X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy rządowi uda się namówić przyszłych emerytów do oszczędzania?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 18:49
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. 
Audio
Debata 22.11.2018
Debata 22.11.2018Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Pracownicze Programy Kapitałowe (PPK) mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia. Ustawa zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 

Marek Góra z SGH zwraca uwagę, że ludziom, którzy mało zarabiają brakuje pieniędzy na codzienne potrzeby. - Mogliby skorzystać z tego programu, ale to byłaby korzyść na przyszłość a im dzisiaj brakuje na podstawowe rzeczy. Obawiam się, że wiele osób będzie wolało dostać pieniądze teraz niż odkładać je na później. Na program dodatkowego oszczędzania człowieka musi być stać. Stać tych, którzy są bogatsi. Tych biedniejszych nie - ocenia gość "Debaty Jedynki".

- Rząd zwracał uwagę, że program ma być odpowiedzią na to, że większość Polaków, jeżeli w ogóle oszczędza, to oszczędza w sposób bardzo mało efektywny - mówi z kolei Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej NSZZ Solidarność. - Tymczasem mamy w Polsce ponad 200 tys. osób, które nie wypracują nawet minimalnej emerytury. To jest faktyczny i poważny problem, ale temu problemowi PPK w żaden sposób nie wychodzi na przeciw - dodaje. 

Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek zaznacza, że jeżeli chcemy oszczędzać i być w tym skuteczni, musimy wysyłać część środków zaraz po tym, jak dostaniemy pensję na nasze konto na inne, trudno dla nas dostępne, konto. - Do którego na przykład potniemy kartę, żebyśmy nie mogli po nie sięgnąć. Mechanizm PPK to wykorzystuje - podkreśla.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Grzegorz Chłopek (prezes Nationale-Nederlanden PTE), Marek Góra (SGH), Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej NSZZ Solidarność)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 17.27

PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W jakim kierunku zmierza polska demokracja?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 18:20
Dlaczego nawet w obliczu tak wielkiego święta, jak stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, nie potrafimy - a przede wszystkim politycy nie potrafią - wznieść się ponad podziałami? Dlaczego Marsz Niepodległości budzi takie emocje? 
rozwiń zwiń