Czy ambasador USA miała prawo naciskać polski rząd?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:24
W poniedziałek tygodnik "Do Rzeczy" poinformował, że amerykańska ambasador przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list, komentujący śledztwo w sprawie środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat. 
Audio
  • Czy ambasador USA miała prawo naciskać polski rząd? (Debata Jedynki)
Georgette Mosbacher
Georgette MosbacherFoto: PAP/Marcin Obara

Georgette Mosbacher - jak relacjonowały media - wyraziła w nim "głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery". Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że rząd nie zamierza się bezpośrednio odnosić do treści listu Mosbacher ani faktu jego opublikowania w mediach. Kopcińska zaznaczyła przy tym, że Polska i Stany Zjednoczone pozostają w bardzo dobrych relacjach i nie zmieni tego jeden incydent.

Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") mówi, że ani w interesie Polski ani USA nie jest eskalowanie tego konfliktu. - Pani ambasador musi troszeczkę wziąć na wstrzymanie a my musimy z pewną pobłażliwością patrzeć na błędy początkującej osoby - zaznacza.

- Zachowanie to było daleko poza kanonami dyplomacji, ale większą szkodą jest to, że list ten ujrzał światło dzienne, a z tego co wiemy nie ujrzał dzięki ambasadzie amerykańskiej tylko dzięki politykom PiS. List był fatalny w wymowie i źle traktujący Polskę, więc nie bardzo rozumiem czemu służyło ujawnienie go - mówi z kolei Marcin Celiński ("Liberté!"). 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście:  Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Marcin Celiński ("Liberté!")

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 17.31

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Georgette Mosbacher: relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 17:20
"Relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre, a moim priorytetem jest pogłębianie tej przyjaźni. Wśród podstawowych wartości niesamowicie ważnych dla USA i dla mnie jest wolność słowa, wolność mediów i wolność intelektualnego dyskursu" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń