X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie Niemcy po Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 18:51
Angela Merkel przez 18 lata stała na czele niemieckich Chrześcijańskich Demokratów, a po wygranych w 2015 roku wyborach zasiadła w fotelu kanclerskim. W najbliższych dniach Merkel pożegna się z szefowaniem CDU. Nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze kierowała pracami rządu.
Audio
  • Jakie będą Niemcy po odejściu Angeli Merkel? (Debata Jedynki)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Cornelius Ochman zwraca uwagę, że zapowiedź odejścia Angeli Merkel paradoksalnie spowodowała wzrost notowań CDU. - Rozpoczęła się programowa dyskusja w CDU, bo mamy troje kandydatów do fotela przewodniczącego i każdy idzie w innym kierunku - mówi ekspert.

W połowie listopada opublikowano raport, który pokazał, że Niemcy są podzieleni, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Np. mimo agresywnej polityki Kremla, Rosja jest postrzegana jako jeden z trzech najważniejszych partnerów Niemiec i jej popularność rośnie, a spada popularność USA. - Tak zawsze było - ocenia dziennikarz Piotr Jendroszczyk. Zwłaszcza, że dzięki Jelcynowi Niemcy mogły się zjednoczyć. Jego zdaniem, sondaż nie wnosi nic nowego, a Niemcy bardziej podzieleni są np. kwestią imigracyjną i zainteresowani sprawami lokalnymi.

Łukasz Polinceusz zwraca uwagę, że w dyskusji Niemcy będą musieli zmierzyć się z kwestiami społecznymi innymi niż imigracja. - Temat migracji na pewien czas mamy uspokojony - mówi ekspert. Ale z czasem tematy powrócą.

Kto zastąpi kanclerz Merkel i co ta zmiana będzie oznaczała dla Niemiec, dla Unii Europejskiej, dla bliższych, jak Polska i dalszych sąsiadów, aż wreszcie dla światowej polityki? Czy Niemcy są antypolscy? Posłuchaj całej debaty.


Debata o stytuacji w Niemczech po Angeli Merkel Debata o stytuacji w Niemczech po Angeli Merkel

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Cornelius Ochmann (dyrektor zarządzający, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, specjalista ds. polityki europejskiej), Piotr Jendroszczyk (dziennikarz, były korespondent Rzeczpospolitej w Berlinie i Moskwie), Łukasz Polinceusz (ekspert ds. międzynarodowych Fundacji Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 17.26

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak będzie wyglądać Europa bez Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:20
- Niemcy już szukają nowej roli w Europie. To nie jest tak, że dopiero teraz się ocknęli. Zobaczymy, jak nowe przywództwo Niemiec do tego podejdzie - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agnieszka Łada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Kowal: CDU będzie szukało kogoś, kto skieruje partię trochę na prawo

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 13:11
- To się musiało kiedyś skończyć. Nic nie może przecież wiecznie trwać - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do decyzji Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec zapowiedziała na posiedzeniu zarządu CDU, że w najbliższych grudniowych wyborach nie zamierza ubiegać się po raz kolejny o stanowisko przewodniczącej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Łada: armia europejska nie ma według kanclerz Niemiec konkurować z NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 18:48
- Angela Merkel mówi wprost: tak, trzeba utworzyć europejską armię, ale podkreśla: armię, która będzie dopełnieniem NATO, a nie w konkurencji do NATO. To jest ważne, bo to coś innego, niż powiedział Emmanuel Macron w ostatnich dniach - powiedziała ekspertka dr Agnieszka Łada na antenie Jedynki. Analityczka Instytutu Spraw Publicznych mówiła o propozycji kanclerz Niemiec na stworzenie wspólnych europejskich programów.
rozwiń zwiń