Czy resocjalizacja za kratami jest skuteczna i zawsze konieczna?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 18:19
Jak wygląda resocjalizacja za kratami polskich zakładów karnych? Na ten temat debatowali goście Jedynki prof. Anna Fidelus z UKSW oraz dr Maria Niełaczna z UW.
Audio
  • Czy resocjalizacja za kratami jest skuteczna i zawsze konieczna? (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki: prof. Anna Fidelus i dr Maria Niełaczna oraz prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych.
Goście "Debaty Jedynki": prof. Anna Fidelus i dr Maria Niełaczna oraz prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Według raportu Ministerstwa Sprawiedliwości co czwarty więzień wraca za kratki. Czy to oznacza, że resocjalizacja w Polsce nie funkcjonuje jak należy? A może cały czas pokutują mity dotyczące resocjalizacji?

Zdaniem prof. Anny Fidelus w społeczeństwie należy zbudować świadomość tego, że efekty resocjalizacji uzależnione są od bardzo wielu czynników.

- Każdy powrót do zakładu karnego i w ogóle osadzenie człowieka w zakładzie karnym to ogromna porażka całego naszego społeczeństwa. Proces resocjalizacji to nie jest proces, który podejmowany jest w zakładzie karnym – wyjaśniała prof. Anna Fidelus.

Nieco inne spojrzenie na tę sprawę ma dr Maria Niełaczna. - Myślę, że powrót więźnia do zakładu karnego jest porażką tego konkretnego człowieka. Trudno osądzać cały system – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: prof. Anna Fidelus (Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW) i dr Maria Niełaczna (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 17.29

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojciec Paweł Krupa OP: myśmy się upili nienawiścią

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:12
- I nagle coś się stało, nagle widzimy skutki tego naszego pijaństwa i my je czujemy bardzo głęboko - mówi dominikanin, ojciec Paweł Krupa. I ma nadzieję, że wielu ludzi w Polsce obudziło się w poniedziałek lub we wtorek, już po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, z uczuciem - jak to ujął - kaca.
rozwiń zwiń