Jak dbać o zdrowie w codziennym pędzie życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:10
W dobie szybkiego stylu życia trudno nam znaleźć czas na wykonanie badań okresowych. Często trafiamy do gabinetu lekarskiego w momencie, kiedy problemy zdrowotne nawarstwiają się, a proces leczenia okazuje się kosztowny i czasochłonny. Co zrobić, aby nie doprowadzać do takich sytuacji?
Audio
  • Jak dbać o zdrowie w codziennym pędzie życia? (Debata Jedynki)
Prof.  Maria Barcikowska (L), prof. Henryk Skarżyński (C), prof. Iwona Grabska - Liberek (P)
Prof. Maria Barcikowska (L), prof. Henryk Skarżyński (C), prof. Iwona Grabska - Liberek (P)Foto: Paweł Jakubicki/Polskie Radio

Snujemy plany co do codziennego biegania i porannej gimnastyki, a w efekcie zasiadamy w fotelu z paczką niezdrowych przekąsek i stertą gotowych wymówek na pozostanie w domu. - Wszystkie badania potwierdzają, że ruch doskonale wpływa na kondycję naszego mózgu oraz wspiera cały układ nerwowy - zapewnia prof. Maria Barcikowska.

Jak się okazuje, często zaniedbujemy swój wzrok, który przecież jest niezbędny do czerpania radości z życia - Jaskra początkowo nie daje żadnych objawów, a pacjenci trafiają do gabinetu lekarskiego w momencie zaawansowanego stadium choroby - mówi okulista, prof. Iwona Grabska - Liberek.

Laryngolog Henryk Skarżyński zachęca natomiast do odbycia kompleksowych badań, nie skupiając się tylko na jednym problemie zdrowotnym. - Ważne jest, abyśmy odwiedzali gabinety lekarzy specjalizujących się w leczeniu różnych schorzeń, aby móc wykluczyć szereg innych możliwych dolegliwości - podkreśla.

Jakie badania wykonywać, aby uchronić się przed chorobami? Jakie konsekwencje możemy ponieść, gdy zaniedbamy swoje zdrowie? Do jakich specjalistów najlepiej się udać?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Maria Barcikowska (neurolog, dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej, Polskiej Akademii Nauk), prof. Iwona Grabska - Liberek (prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), prof. Henryk Skarżyński (laryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 17.25

K.A


Czytaj także

Choroby serca to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:09
- Prawie połowa Polaków umiera z powodów chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym - mówił prof. Piotr Podolec. Dyrektor Instytutu Kardiologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczył też w "Sygnałach dnia", czym jest niewydolność serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamina C dobra nawet na raka?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:49
Przez wiele lat dominował pogląd, że witamina C jest dobra na wiele schorzeń, ale tylko ta lewoskrętna. Na ile ten pogląd odpowiada prawdzie? Czy niekontrolowane zażywanie witaminy C może pomóc, czy raczej zaszkodzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodzi mężczyzna do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:23
- Mężczyźni nie tylko rzadziej niż kobiety chodzą do lekarza, ale także przychodzą z bardziej nasilonymi objawami choroby - mówi w "Czterech porach roku"dr Anna Mrożek.
rozwiń zwiń