Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
Audio
  • Kardiolodzy opowiadają o najczęstszych czynnikach wywołujących zawał serca i udar mózgu. (Debata jedynki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/shutterstock.com

Najczęstszym powodem zgonów w Polsce są choroby układu sercowo - naczyniowego, gdzie co drugi Polak umiera z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Na co mamy zwrócić szczególną uwagę w trosce o swoje życie? - Powinniśmy znać czynniki ryzyka chorób serca w odniesieniu do nas samych - zbadać stężenie cholesterolu, poziom ciśnienia tętniczego i zmierzyć obwód w pasie - namawia prof. Grzegorz Opolski z kliniki kardiologii. Częściej skłaniamy się ku temu, aby zrobić przegląd auta, a czy pamiętamy o cyklicznym robieniu "przeglądu" naszego serca?

Jaki poziom ciśnienia krwi jest najbardziej pożądany i bezpieczny dla ludzkiego organizmu? - Nie tak łatwo jest podać konkretną wartość ciśnienia tętniczego. Na dobrą sprawę te normy przyporządkowuje się do pacjentów w zależności do ich indywidualnego  ryzyka - mówi kardiolog Marcin Grabowski. Inaczej podchodzi się do osób chorych, które borykają się z problemami tętniczymi od dłuższego czasu, a inaczej do tych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem.

Ilu ludzi cierpi na zaburzenia lipidowe? Jak wyglądają statystyki zachorowań za cukrzycę? Jak zapobiegać problemom układu krążenia? Jaki styl życia przyczynia się do występowania zgonów? Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważnym elementem wpływającym zbawiennie na nasz stan zdrowia?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, gdzie eksperci z dziedziny kardiologii przedstawią szereg rozwiązań, które mogą pomóc uniknąć zawału serca, czy udaru mózgu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: dr hab. n. med. Marcin Grabowski (kardiolog), prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski (kardiochirurg)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 17.30

K.A


 

Czytaj także

NBP może mieć problem po ujawnieniu zarobków kadry

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 19:00
Eksperci, będący gośćmi "Debaty Jedynki" podzieleni w sprawie planów ujawnienia zarobków kierownieczej kadry w Narodowym Banku Polskim. Czy ktoś z rzadkimi kwalifikacjami będzie chciał w takim banku pracować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o zdrowie w codziennym pędzie życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:10
W dobie szybkiego stylu życia trudno nam znaleźć czas na wykonanie badań okresowych. Często trafiamy do gabinetu lekarskiego w momencie, kiedy problemy zdrowotne nawarstwiają się, a proces leczenia okazuje się kosztowny i czasochłonny. Co zrobić, aby nie doprowadzać do takich sytuacji?
rozwiń zwiń