X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strefa euro w Polsce. Zyskamy czy stracimy?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 20:35
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, temat wprowadzenia euro wisi w powietrzu. Czy korzyści płynące z bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej muszą płynąć z wprowadzenia do Polski strefy euro? Goście "Debaty" zajęli się rozpatrzeniem możliwych korzyści i strat, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia euro w kraju.
Audio
  • Eksperci o perspektywach prowadzenia Polski do strefy euro (Debata Jedynki)
Goście Debaty jedynki.
Goście "Debaty jedynki".Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Jak wyglądała kwestia poparcia przez społeczeństwo wprowadzenia euro do Polski, zanim kraj stał się państwem Członkowskim Unii Europejskiej? - Był to czas, kiedy Polacy utożsamiali Unie Europejską z eurowalutą, a badania opinii publicznej pokazywały takie samo poparcie społeczeństwa co do wejścia Polski do Unii, jak co do wprowadzenia strefy euro w kraju. Z czasem proporcje te zaburzył kryzys w strefie euro. 80 procent Polaków zachwala aktualnie członkostwo w Unii Europejskiej, ale nie idzie to w parze z poparciem dla wprowadzenia euro w kraju - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

Publicysta Jerzy Bielewicz wyraził opinię, że do strefy euro Polakom się nie spieszy. - Perspektywa wejścia do strefy euro to proces, który może zająć kilka lat - mówi dziennikarz. Wspomina też o krajach Unii Europejskiej, które po wprowadzeniu euro popadły w katastrofalne zadłużenia. - Kryzys zadłużenia Grecji pokazał, że nie ma narzędzi, które restrukturyzują długi. W podobnej sytuacji znalazła się też Portugalia i szereg innych krajów, gdzie zadłużenie jest powyżej 100 procent PKB - dodaje Jerzy Bielewicz.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Jedynki oznajmił, że podstawowym postulatem dla Polski nie jest przyjęcie euro, tylko dążenie do tego, aby polskie społeczeństwo zaczęło zarabiać tak, jak zarabia się na zachodzie Europy. Czy Polacy wiedzą jak funkcjonuje strefa euro? - Potrzebne jest uświadomienie Polaków w tym, czym jest strefa euro. Jesteśmy przed wyborami do parlamentu, europarlamentu oraz prezydenckimi, dlatego warto poruszyć tę kwestię teraz - twierdzi dr Artur Bartoszewicz.

Czy przyjęcie euro przez Polskę oznacza podwyższenie czterokrotnie cen produktów? Jakich zmian w społeczeństwie można się spodziewać, kiedy euro w naszym kraju zagości na dobre? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście:  dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), publicysta Jerzy Bielewicz (Gazeta Bankowa)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 18.07

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana szefa rządu. Dobry premier zastąpiony równie dobrym?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:00
- Jest pan moim premierem - powiedział do Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda, desygnując go na nowego szefa rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Czarzasty: Okrągły Stół był jednym z największych zwycięstw rozsądku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 08:02
- Na ostatnie trzydzieści lat i na Okrągły Stół patrzę bardzo dobrze. 1989 rok był jednym z największych zwycięstw rozsądku w Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
rozwiń zwiń