"Piątka PiS". Czy przyczyni się do lepszego życia społecznego?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:38
Pod hasłem "Piątka PiS" kryją się postulaty Jarosława Kaczyńskiego, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. Zaliczają się do nich: przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych, 13 emerytura dla emerytów, obniżenie kosztów pracy, 500 + na pierwsze dziecko oraz zwolnienie z PIT osób pracujących do 26 roku życia. Co o postulatach twierdzi PiS, jak i opozycja?
Audio
  • Goście w debacie o "Piątce PiS". (Debata Jedynki/Jedynka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki wierzy, że dzięki "Piątce PiS" będzie można budować nową, lepszą Polskę. Zupełnie inne zdanie ma na ten Grezgorz Furgo z PO - Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że te obietnice Jarosława Kaczyńskiego mogą kosztować łącznie 40 miliardów złotych - mówi polityk PO. Zwraca przy tym uwagę na pewien istotny problem. - Teraz słyszę, że w szpitalu onkologicznym w Lublinie brakuje 13 milionów złotych na leczenie pacjentów. Apeluję do premiera Morawieckiego, by pochylił się nad losem chorych na raka, gdyż ludzkie losy są aktualnie priorytetową sprawą - dodaje Grzegorz Furgo.

Postulaty "Piątki PiS" mają wejść w życie w roku obecnym. Joanna Borowiak z PiS odnosi się do reform w następujący sposób: - PiS stworzyło nową jakość w polityce, gdyż deklaracje składane Polakom w okresie wyborów parlamentarnych, potraktowaliśmy poważnie. Wszystkie dotychczasowe deklaracje zostały spełnione - zapewnia posłanka.

Z wypowiedzią Joanny Borowiak nie zgodził się Robert Mordak z partii Kukiz'15. - Według mnie spełnianie składanych wcześniej obietnic przez PiS nie jest prawdą. Partia ta obiecywała obniżenie podatku VAT, co się dotychczas nie udało. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz obiecywał wybudować siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu, a ostatecznie nic z tego nie wyszło - twierdzi polityk.

- Musimy zejść na ziemię, czyli ocenić zasługi rządu PiS i wskazać uchybienia jego działań, bo w przeciwnym razie nie ma mowy o żadnym konstruktywnym dialogu - dodał na koniec Jacek Żelak z Porozumienia.

Czy "Piątka PiS" w konsekwencji przyniesie radość i satysfakcję Polakom? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Jacek Żelak (Porozumienie), Grzegorz Furgo (Platforma Obywatelska), Robert Mordak (Kukiz'15), Joanna Borowiak (PiS)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 18.07

K.A/bch


Czytaj także

Śmierć politycznego obrońcy - Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:05
Były premier i opozycjonista w trudnych czasach PRL oraz najwybitniejszy obrońca w sądowych procesach politycznych. Jan Olszewski umiera, mając 88 lat. Czym zasłynął w swoim życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie Rolnicze. Czy rolnicy zaczną ze sobą współpracować?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 20:45
Andrzej Duda zainaugurował Porozumienie Rolnicze. Wczoraj pod pałacem prezydenckim zebrali się przedstawiciele przetwórców, producentów i handlowców w celu odbycia dialogu mającego na celu wyjście rolników z ekonomicznego "zastoju". Co w efekcie przyniosło spotkanie?
rozwiń zwiń