X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drugi etap reformy sądownictwa. Nadchodzą wielkie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 20:19
Pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju, niekoniecznie prawnicy. Znikną sądy apelacyjne - zapowiada dziennik "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. 
Audio
Eksperci w studio Jedynki.
Eksperci w studio Jedynki.Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Mają zniknąć sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne. "Pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją" - czytamy w artykule. "Rzeczpospolita" informuje także, że "drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju". Warunkiem koniecznym będzie w tym przypadku "życiowe doświadczenie". Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od ich werdyktów. Sędziowie pokoju zajmą się prostymi sprawami o wykroczenia, których co roku do sądów rejonowych trafia ponad pół miliona. 

- Uważam, że tego typu reformy są niedopuszczalne. PiS podczas pierwszej kadencji naderwało zaufanie w sprawie praworządności. Można mówić o dobrych reformach wtedy, kiedy do stołu siadają wszystkie ugrupowania polityczne i wspólnie uzgadniają konsensus w sprawie reform ustrojowych - mówi w "Debacie Jedynki" Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej.

Karol Karski z PiS ocenia, że "mandatem do wykonywania zmian jest wola polskiego społeczeństwa oraz Konstytucja RP, która pozwala tych zmian dokonywać, jeśli jest taka potrzeba".

Tomasz Rzymkowski przypomniał, że na przełomie ubiegłego i obecnego roku partia Kukiz'15 przygotowała księgę dotyczącą sędziów pokoju. - To nasz pomysł na reformę wymiaru sprawiedliwości. Mam nadzieję, że w tej kadencji uda nam się uchwalić odpowiednie ustawy - mówi.

- Mamy wielki problem społeczny z wymiarem sprawiedliwości. Nie zgadzam się z posłem Mieszkowskim, że tego typu reform nie warto robić. Zmiany rewolucyjne są oczekiwane. Dzięki nim, na przykład czas rozpatrywania spraw przez sędziego ulegnie zmianie - dodał minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: Karol Karski (PiS), Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Andrzej Dera (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 18.05

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicemarszałek Sejmu: Polacy powinni czuć się częścią wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 17:13
- Chciałabym usłyszeć ze strony rządzących projekt, który wprowadza wymiar sprawiedliwości w XXI wiek. Obywatel w sądzie nie powinien czuć się zagubiony - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu, posłanka Nowoczesnej. 
rozwiń zwiń