Unia Europejska po brexicie zmieni się

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 18:05
Nawet jeżeli Unia Europejska i Wielka Brytania zgodzą się, aby przesunąć termin wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty, to kiedyś brexit nadejdzie, a Unia potem już nie będzie taka jak wcześniej.
Audio
  • Co brexit oznacza dla Unii Europejskiej (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to dobry czas, aby dyskutować o przyszłości Unii Europejskiej.

Izabela Kloc z PiS uważa, że Polska jest dobrze przygotowana na brexit, choć dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby jednak Wielka Brytania pozostała we wspólnocie. - Generalnie brexit nie jest dobrym rozwiązaniem, ani dla Wielkiej Brytani, ani dla pozostałych krajów Unii - mówi posłanka. Zapewnia, że jej partia opowiada się za silną Unią.

Zdaniem Pawła Zalewskiego z PO w Prawie i Sprawiedliwości są zwolennicy wyprowadzenia Polski z UE. Zaś nawiązując do brexitu, poseł zwrócił uwagę, że Brytyjczycy nie wyjaśniają precyzyjnie, czemu zwłoka w opuszczeniu Unii miałaby służyć. - Jest tak, że elita Wielkiej Brytanii, parlament Wielkiej Brytanii nie jest w stanie podjąć jakiejkolwiek decyzji - zauważa.

Piotr Apel jest przekonany, że wydłużenie brexitu o dwa lata, o co ma ponoć wnioskować premier Theresa May nie ma szans powodzenia. Poseł uważa, że Unia powinna być wspólnotą silnych państw, a nie federacją. Przedstawił pomysł, aby parlamenty państw członkowskich mogły zablokować decyzje Brukseli. - Pod wpływem iluś parlamentów, to jeszcze do dyskusji ilu, można by było zablokować działania Komisji Europejskiej - mówi poseł.

Sylwester Chruszcz z ugrupowania Wolni i Solidarni uważa, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii, bo wspólnota stała się zbyt zbiurokratyzowana, zaś urzędnicy w Brukseli dążą do centralizacji. - Referendum to jest proces demokratyczny i euroentuzjaści powinni się z tym pogodzić, bo chodzi o czystą demokrację - mówi poseł. Jego zdaniem, silni członkowie Unii, tacy jak Niemcy czy Francja, próbują narzucić innym państwom swój sposób postrzegania Unii.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Izabela Kloc (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15), Paweł Zalewski (PO), Sylwester Chruszcz (Wolni i Solidarni)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 18.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: brexit jest niemal przesądzony, nie wiemy tylko jaki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Do brexitu zamierza doprowadzić rząd Theresy May. A nawet jeśli będą przyspieszone wybory i wygra je opozycja – to także lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nie jest entuzjastą UE. Ktokolwiek będzie rządził, raczej będziemy mieli do czynienia z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, pytanie w jakiej wersji – mówił dr Krzyszof Winkler w audycji ”Więcej świata” w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose Jacka Czaputowicza. Jakie są priorytety polskiej dyplomacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:57
Sejm przyjął informację szefa MSZ Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Jej odrzucenia chcieli posłowie opozycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania wyborcza zdominowana przez temat LGBT

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:40
Kampania przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i jesiennymi wyborami parlamentarnymi nabiera tempa. Za sprawą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podpisał kartę LGBT, stała się ona przedmiotem dyskusji po obu stronach politycznej barykady.
rozwiń zwiń