W co gra Rosja w polityce zagranicznej?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:48
Od lat stosunki polsko-rosyjskie są zablokowane. Były szef MSZ Witold Waszczykowski po objęciu urzędu wysłał w 2016 roku do Moskwy delegację, aby sondowała możliwość odblokowania stosunków, ale ponoć Władimir Putin nie był tym zainteresowany. Czy spełnia się zły scenariusz Polski leżącej między dwiema potęgami - Niemcami i Rosją?
Audio
Grzegorz Motyka (L) i Witold Repetowicz (P)
Grzegorz Motyka (L) i Witold Repetowicz (P)Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Witold Repetowicz uważa, że Rosji nie zależy na normalizacji stosunków z Polską. Jego zdaniem, główną osią sporu na świecie jest konfrontacja amerykańsko chińska. - Stany Zjednoczone starają się przeciągnąć Rosję, póki co bezskutecznie, na swoją stronę, a Rosja dość skutecznie działa w Europie wykorzystując jej liczne błędy, ale nie tylko w Europie, ale też na przykład w północnej Afryce - mówi ekspert.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zauważa, że Rosja gra z Polską w to samo, co z innymi krajami w naszej części Europy, czyli o powiększenie swojej strefy wpływów. - Jeżeli coś interesuje władze na Kremlu, to interesuje ich Europa Zachodnia - przekonuje publicystka. Wskazuje, że Władimir Putin używa polityki zagranicznej na potrzeby wewnętrzne. - Jak mu się nie wiedzie w Rosji, bo emeryci nie są zadowoleni, to on ma pomysły na jakąś szybką wojnę - mówi publicystka.

Prof. Grzegorz Motyka wskazuje, że na zły stan stosunków wpływa polska krytyka aneksji przez Rosję części Gruzji oraz ukraińskiego Krymu. - Z drugiej strony zapędziliśmy się zbyt daleko w zrywaniu kontaktów naukowych, kulturalnych - podkreśla. Zgadza się, że to strona rosyjska aresztowała i wydalała polskich naukowców, ale i po polskiej stronie wprowadzono ograniczenia i naganna jest nawet dyskusja o rosyjskim kinie.

Posłuchaj całej debaty, na której początku przypomniano zapomniane wydarzenia, których początek przypadł na 1937 rok. Od tego roku do końca II wojny światowej w ZSRR wymordowano 200 tys. Polaków. Mimo gigantycznej skali tej rzezi - zabito 10-krotnie więcej osób niż w trakcie zbrodni katyńskiej - w Polsce właściwie się o niej nie mówi. Operacja Polska NKWD nie przebiła się do masowej świadomości Polaków.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor Biełsat TV, dyrektor oddziału TVP w Białymstoku), Witold Repetowicz (dziennikarz, ekspert ds. międzynarodowych), prof. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Czytaj także

"Nord Stream to narzędzia oddziaływania geopolitycznego Rosji na Europę i świat"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 14:56
- Z pewnością celem politycznym Federacji Rosyjskiej jest przeszkadzanie antykomunistycznemu rządowi dobrej zmiany, który reprezentuje niepodległościowy nurt w rządzeniu Polską – powiedział Piotr Trzmiel, ekspert ds. bezpieczeństwa. ABW określiła działania Rosjan hybrydowymi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Jasina: Rosja traktuje większość krajów jak wrogów, a ich służby są aktywne na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:42
- Brytyjczycy nie bez kozery od pół roku w bardzo ostry sposób reagują na zamach na Skripala - mówił w radiowej Jedynce Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose Jacka Czaputowicza. Jakie są priorytety polskiej dyplomacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:57
Sejm przyjął informację szefa MSZ Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Jej odrzucenia chcieli posłowie opozycji. 
rozwiń zwiń