X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska szkoła wymaga naprawy, ale co zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:29
Polacy źle oceniają polskie szkoły i proces nauki. W sondażu dla "Gazety Polskiej" na pytanie "Czy polskie szkoły dobrze uczą" zgadzam się z tą tezą odpowiedziało 36 proc. respondentów, nie zgadzam się 55 proc., a na pytanie "Czy bez korepetycji uczniowie nie są w stanie przyswoić materiału" TAK odpowiedziało blisko 60 proc. pytanych, a NIE 32 proc. Dwie trzecie pytanych odpowiedziało, że polscy nauczyciele powinni pracować przy tablicy tyle ile ich koledzy w Europie.
Audio
  • Jak powinna wyglądać polska szkoła (Debata Jedynki)
Michał Rachoń (L), Maciej Kożuszek (C), Andrzej Waśko (P)
Michał Rachoń (L), Maciej Kożuszek (C), Andrzej Waśko (P)Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Prof. Andrzej Waśko uważa, że część polskich szkól uczy dobrze, są w nich dobrzy nauczyciele, a nauka jest dobrze zorganizowana. Podkreśla, że reformy trwają już 25 lat. - Z drugiej strony to, co podjął jako swoje zadanie rząd Prawa i Sprawiedliwości po 2015 roku, czyli korekta tych długotrwałych reform, to też wynikało z oceny krytycznej - mówi doradca prezydenta. Zwraca uwagę, że szkołę oceniamy też po tym jak przygotowuje młodego człowieka do życia.

Maciej Kożuszek były nauczyciel wskazuje, że nie każde silnie gospodarczo rozwinięte państwo ma dobre szkolnictwo. Jego zdaniem, jeżeli rzeczywiście chcielibyśmy zreformować polską szkołę, chcielibyśmy żeby przestałe być takim dziwnym jako system konglomeratem dobrych nauczycieli i szkół oraz złych nauczycieli i szkół, to konsekwentnie trzeba przeprowadzić reformę. - Dobrych pomysłów na edukację jest sporo, a problem jest taki, że żaden z nich nie jest konsekwentnie realizowany - mówi.

Prof. Aleksander Nalaskowski podkreśla, że szkoła funkcjonuje w pewnym środowisku społecznym i nie można o tym zapominać. - Wyrwanie szkoły, jako bardzo ważnej struktury i potężnej struktury społecznej powoduje takie nieporozumienia, jakie w tej chwili mamy - mówi naukowiec. Jego zdaniem, trudno oczekiwać od szkoły, że ona raptem stanie się szlachetną i będzie miała szlachetnych nauczycieli. - Szkoła to robota, uczniowie do szkoły idą tak, jak dorośli do pracy - zauważa.

Jakie pomysły uczestnicy debaty mają na poprawę edukacji? Jak powinny wyglądać polskie szkoły?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michal Rachoń

Goście: prof. Andrzej Waśko (doradca prezydenta RP, były sekretarz stanu w MEN), prof. Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Maciej Kożuszek (były nauczyciel, tygodnik "Gazeta Polska" i portal niezależna.pl)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 18.04

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk nauczycieli. Pytania o liczby i egzaminy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 19:56
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w poniedziałek (8.04) do strajku przystąpiło 48,5 procent szkół. Sytuację komentowali zaproszeni do "Debaty Jedynki" politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:48
Uczniowie niektórych szkól apelują do nauczycieli, żeby zawiesili strajk na czas matur. W piątek prezydium zarządu głównego ZNP podjęło uchwałę, w której zdecydowało kontynuować strajk i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Przedstawiciele nauczycielskiego związku nie wykluczają, że protest będzie kontynuowany w czasie matur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zgodziłem się, by obrady okrągłego stołu ws. oświaty odbyły się w formule rozszerzonej i w Belwederze

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:15
- Uważam, że ten okrągły stół to jest dobry pomysł, bo do omówienia są nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniami nauczycieli; tych kwestii jest znacznie więcej - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że zgodził się z propozycją przewodniczącej RDS Doroty Gardias, by okrągły stół odbył się w "formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego". Zadeklarował, że jest gotów udostępnić na te obrady Belweder.
rozwiń zwiń