X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:33
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 
Audio
Od lewej: prowadzący audycję Antoni Trzmiel oraz Maciej Małecki, Paweł Sałek, Zdzisław Gawlik oraz Antoni Maciejewski
Od lewej: prowadzący audycję Antoni Trzmiel oraz Maciej Małecki, Paweł Sałek, Zdzisław Gawlik oraz Antoni Maciejewski Foto: Damian Bielecki/Polskie Radio

Maciej Małecki z PiS przekonuje, że dzięki terminalowi gazowemu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i dzięki połączeniu "Baltic Pipe", czyli gazociągowi, który połączy polskie wybrzeże ze złożami gazu na Morzu Północnym w Norwegii, Polska będzie mogła kupować gaz od kogo będzie chciała i to ona będzie mogła stawiać warunki w transakcjach. - Do tej pory byliśmy zdani na łaskę rosyjskiego Gazpromu, a Rosja bez skrupułów używa surowców energetycznych do wywierania politycznego wpływu na swoich sąsiadów. (…) Jednym z fundamentów Prawa i Sprawiedliwości jest zapewnienie Polsce całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu. - mówi Maciej Małecki, poseł PiS.

Zdaniem Zdzisława Gwalika z PO, rząd poprzedniej kadencji nie miał na uwadze uzależnienia Polski od Rosji oraz uważa, że konsekwencją zbyt drogiego gazu jest umowa podpisana w 2006 roku, kiedy rząd PiS zawierał taką umowę z Gazpromem. - W październiku 2006 roku została zaakceptowana umowa przez ówczesnego ministra skarbu, który ręcznie uczynił adnotację na dokumencie, że nie miał czasu na analizę umowy z Gazpromem - mówi poseł. 

Andrzej Maciejewski z Kukiz'15 zwraca uwagę na retorykę i na to jakie jest patrzenie na bezpieczeństwo energetyczne na gruncie partii rządzących. - Mówię o braku konsekwencji i braku spójnego bezpieczeństwa energetycznego ostatnich 30 lat. (...) Jeżeli nie stworzymy drużyny biało-czerwonej, która będzie pilnować interesów państwa polskiego i bezpieczeństwa energetycznego to będziemy oderwani - dodaje. 

Natomiast Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP mówi, że cała polityka UE musi opierać się na pozyskiwaniu energii ze źródeł gazowych i pochwala pomysł rozbudowy gazoportu w Świnoujściu. - Nie widzę powodu, żeby polscy przedsiębiorcy i obywatele płacili więcej niż obywatele UE - mówi Paweł Sałek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: Andrzej Maciejewski (Kukiz'15), Maciej Małecki (PiS), Zdzisław Gawlik (PO), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: współpraca z USA jest korzystna. Gaz z Rosji jest dla nas nienaturalnie drogi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 16:36
- Z negocjacjami z Rosją jest tak, że tańszy gaz można mieć na dwa sposoby. Pierwszy to posiadanie zdywersyfikowanych dostaw gazu i nie bycie uzależnionym – to jest sytuacja państw Zachodu. Drugi sposób, to polityczna zależność - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz z serwisu Energetyka24. Polska podpisała umowę na dostawę gazu z USA, co sprawia, że zmniejsza się poziom zależności od dostaw z Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka energetyczna. Od kogo powinniśmy kupować gaz?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 19:00
Dziennik "The Wall Street Journal" podał, że Amerykanie przygotowują wprowadzenie sankcji w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez Niemców i Rosjan. Jakie konsekwencje może przynieść ta decyzja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Haszczyński: w Niemczech jest najsilniejsze prorosyjskie lobby w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 18:35
- Jest mnóstwo polityków zachodnich, którzy chcą likwidacji sankcji wobec Rosji. Na przykład w Niemczech jest najsilniejsze prorosyjskie lobby w Europie, czyli partia socjaldemokratyczna - mówił w audycji "Więcej świata" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń