X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 20:18
W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
Audio
  • O historii, postępie i ważności Konstytucji 3 maja (Debata Jedynki)
Konstytucja 3 maja 1791 roku. Obraz Jana Matejki
"Konstytucja 3 maja 1791 roku". Obraz Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

- Postęp to znaczy, że mamy coś nowego w stosunku do rzeczy, które były wcześniej. Konstytucja 3 maja była postępowa. To jest akt, który ustala zasady funkcjonowania państwa. Mówi się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej. Tyle tylko, że w Polsce coś takiego już było. Od czasów "artykułów henrykowskich", czyli do XVI wieku w Polsce był zestaw praw, którymi się państwo rządziło. To była wolna elekcja czy konfederacja warszawska, która zapewniała wolność wyznania i cały szereg innych rzeczy. (…) To, co ustalono w XVI wieku, nie mogło być aktualne w XVIII wieku, tym bardziej, że ten polski ustrój z wiekiem degenerował się - mówi w "Debacie Jedynki" prof. Marek Barański. 

Profesor Janusz Odziemkowski uważa, że historyk powinien wiedzieć, że jeżeli się patrzy na przeszłość, to przede wszystkim trzeba to porównać do epoki, w której to się działo. - Każda konstytucja, która wtedy się pojawiała jako ustawa konstytucyjna, była nowością - dodaje. 

Z kolei Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, jest zdania, że różnica pomiędzy ustrojem Polski a większością ustrojów europejskich sięga okresu oświecenia. - Do XVIII wieku pojmowano władzę jako daną "z bożej łaski". XVIII wiek przynosi zmianę rozumienia pochodzenia władzy. Zakłada, że władza powinna pochodzić od narodu. Oczywiście w każdym kraju ta myśl była inna, ale Konstytucja 3 maja jest również tego rodzaju konstrukcją, która pochodzi z władzy narodu - powiedział dyrektor MHP. 

Czy Konstytucja 3 maja dała coś myśleniu współczesnych Polaków o Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Marek Barański (historyk, mediewista), prof. Janusz Odziemkowski (historyk), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 03.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/IAR/abi 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstytucja, która "testamentem gasnącej ojczyzny" się stała

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:40
- Tego majowego dnia 1791 roku wydarzyła się rewolucja, którą wówczas rozumiano jako wprowadzenie radykalnych zmian. Tak nazwała to wydarzenie cała Europa uznając jego wagę i znaczenie. Wielu ówczesnych obserwatorów uznała je za rozwiązanie lepsze od rewolucji francuskiej – mówiła w Dwójce prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sejm nie może być zerwany. To najważniejszy zapis Konstytucji 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 15:07
3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
rozwiń zwiń