X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sojusz, partnerstwo czy klientelizm. Jakie są relacje Polski z USA?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:49
Szef gabinetu prezydenta RP potwierdził informację, że w czerwcu Andrzej Duda złoży wizytę w Białym Domu. Z kolei Donald Trump przmierza się do wizyty w Polsce, na obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Jak wyglądają relacje polsko - amerykańskie? 
Audio
  • O relacjach polsko - amerykańskich (Debata Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Stany Zjednoczone są jedynym supermocarstwem na świecie. Sojusz Północnoatlantycki, którego USA są najpotężniejszym członkiem i obecność wojsk amerykańskich w Europie powoduje, że Europa jest częścią świata zachodniego. Postawienie na relacje transatlantyckie to postawienie na stabilność Polski. Mamy tradycyjnie dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Debacie Jedynki" profesor Karol Karski z PiS. 

Profesor Tadeusz Iwiński z SLD jest zdania, że Polska ma duże znaczenie dla Stanów Zjednoczonych jedynie jako wpływowy członek Unii Europejskiej. Zaznacza również, że Polonia amerykańska jest bardzo cenna dla Donalda Trumpa. - Dzisiaj Trump myśli o jednym, żeby załatwić sobie reelekcje. On wie, że bez poparcia Polonii na pewno tego nie uczyni - dodaje. 

Bilateralne relacje pomiędzy Polską a USA powinny cechować wspólne interesy. - Wspólnota interesów powinna polegać na tym, że chodzi nam o to samo: zabezpieczenie tej części Europy. Chodzi o wspólnoty interesów również gospodarcze i mądrym ruchem było to, że rozpoczęliśmy zakupy energii ze Stanów Zjednoczonych - zaznacza Grzegorz Długi z Kukiz'15. 

Z kolei Jacek Żalek uświadamia, że Europa, w tym Polska, przestaje być atrakcyjna dla mocarstwa Stanów Zjednoczonych. - Poprzedni prezydent Barack Obama zdefiniował interesy USA w oparciu nie o "Atlantyk" a "Pacyfik". Stwierdził wtedy, że sojusz atlantycki nie ma najmniejszego znaczenia, że Europa nie jest atrakcyjna. Po prostu Amerykanie, niezależnie od tego jakimi rządzą się ideami albo jaką ideologią w przypadku lewicowych doktrynerów, są bardzo pragmatyczni. Ten pragmatyzm zwrócił uwagę na Pacyfik czyli na Azję. Tam skupia się większość biznesu światowego. Europa przestaje być centrum - dodaje. 

Jak zostanie rozwiązana kwestia wiz dla Polaków? Czy Stany Zjednoczone to pewny sojusznik? 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Karol Karski (PiS), prof. Tadeusz Iwiński (SLD), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jacek Żalek (Porozumienie)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Długi: Polska i Stany Zjednoczone mają tożsame interesy strategiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 12:55
- Chcę, aby było bardzo wyraźnie powiedziane, że jest w naszym interesie strategicznym, aby wojska Stanów Zjednoczonych stacjonowały na naszym terenie, a nasza armia ściśle współpracowała z armią amerykańską - powiedział na antenie Jedynki poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi politycy o "Fort Trump"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 11:11
- Mam nadzieję, że prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. O pozycji utworzenia amerykańskiej bazy w Polsce dyskutowali w Polskim Radiu 24: Mateusz Kowalski (Forum Młodych PiS), Michał Jakubek (Młodzi Demokraci PO), Mateusz Duch (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Choromański (Młodzi Nowocześni Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pokolenie George'a H. W. Busha traktowało politykę jako służbę wobec ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:45
- Dzisiaj żegnamy George'a Busha, niedawno żegnaliśmy senatora Johna McCaina. To są osoby, które reprezentowały bardzo porządne podejście do polityki związane ze służbą - mówił na antenie Jedynki Michał Baranowski, szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń