Sojusz, partnerstwo czy klientelizm. Jakie są relacje Polski z USA?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:49
Szef gabinetu prezydenta RP potwierdził informację, że w czerwcu Andrzej Duda złoży wizytę w Białym Domu. Z kolei Donald Trump przmierza się do wizyty w Polsce, na obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Jak wyglądają relacje polsko - amerykańskie? 
Audio
  • O relacjach polsko - amerykańskich (Debata Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Stany Zjednoczone są jedynym supermocarstwem na świecie. Sojusz Północnoatlantycki, którego USA są najpotężniejszym członkiem i obecność wojsk amerykańskich w Europie powoduje, że Europa jest częścią świata zachodniego. Postawienie na relacje transatlantyckie to postawienie na stabilność Polski. Mamy tradycyjnie dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Debacie Jedynki" profesor Karol Karski z PiS. 

Profesor Tadeusz Iwiński z SLD jest zdania, że Polska ma duże znaczenie dla Stanów Zjednoczonych jedynie jako wpływowy członek Unii Europejskiej. Zaznacza również, że Polonia amerykańska jest bardzo cenna dla Donalda Trumpa. - Dzisiaj Trump myśli o jednym, żeby załatwić sobie reelekcje. On wie, że bez poparcia Polonii na pewno tego nie uczyni - dodaje. 

Bilateralne relacje pomiędzy Polską a USA powinny cechować wspólne interesy. - Wspólnota interesów powinna polegać na tym, że chodzi nam o to samo: zabezpieczenie tej części Europy. Chodzi o wspólnoty interesów również gospodarcze i mądrym ruchem było to, że rozpoczęliśmy zakupy energii ze Stanów Zjednoczonych - zaznacza Grzegorz Długi z Kukiz'15. 

Z kolei Jacek Żalek uświadamia, że Europa, w tym Polska, przestaje być atrakcyjna dla mocarstwa Stanów Zjednoczonych. - Poprzedni prezydent Barack Obama zdefiniował interesy USA w oparciu nie o "Atlantyk" a "Pacyfik". Stwierdził wtedy, że sojusz atlantycki nie ma najmniejszego znaczenia, że Europa nie jest atrakcyjna. Po prostu Amerykanie, niezależnie od tego jakimi rządzą się ideami albo jaką ideologią w przypadku lewicowych doktrynerów, są bardzo pragmatyczni. Ten pragmatyzm zwrócił uwagę na Pacyfik czyli na Azję. Tam skupia się większość biznesu światowego. Europa przestaje być centrum - dodaje. 

Jak zostanie rozwiązana kwestia wiz dla Polaków? Czy Stany Zjednoczone to pewny sojusznik? 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Karol Karski (PiS), prof. Tadeusz Iwiński (SLD), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jacek Żalek (Porozumienie)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag

Czytaj także

Grzegorz Długi: Polska i Stany Zjednoczone mają tożsame interesy strategiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 12:55
- Chcę, aby było bardzo wyraźnie powiedziane, że jest w naszym interesie strategicznym, aby wojska Stanów Zjednoczonych stacjonowały na naszym terenie, a nasza armia ściśle współpracowała z armią amerykańską - powiedział na antenie Jedynki poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi politycy o "Fort Trump"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 11:11
- Mam nadzieję, że prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. O pozycji utworzenia amerykańskiej bazy w Polsce dyskutowali w Polskim Radiu 24: Mateusz Kowalski (Forum Młodych PiS), Michał Jakubek (Młodzi Demokraci PO), Mateusz Duch (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Choromański (Młodzi Nowocześni Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pokolenie George'a H. W. Busha traktowało politykę jako służbę wobec ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:45
- Dzisiaj żegnamy George'a Busha, niedawno żegnaliśmy senatora Johna McCaina. To są osoby, które reprezentowały bardzo porządne podejście do polityki związane ze służbą - mówił na antenie Jedynki Michał Baranowski, szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń