X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Współczesne zagrożenia i granice wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 19:35
Czym w dzisiejszym świecie jest wolność słowa, jakie są współczesne zagrożenia w tej sferze, gdzie powinny być granice swobodnej wypowiedzi? Na ten temat dyskutowali w specjalnym wydaniu "Debaty Jedynki" - "Debata o wolności słowa" goście: Wojciech Borowik (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa), Jacek Szymanderski (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) oraz Bronisław Wildstein (b. opozycjonista, dziennikarz, pisarz).
Audio
  • Bronisław Wildstein, Jacek Szymanderski i Wojciech Borowik w "Debacie o wolności słowa". (Jedynka)
Wojciech Borowik, Jacek Szymanderski i Bronisław Wildstein uczestniczyli w Debacie o wolności słowa
Wojciech Borowik, Jacek Szymanderski i Bronisław Wildstein uczestniczyli w "Debacie o wolności słowa"Foto: Polskie Radio

- My w tej chwili żyjemy w świecie, w którym nastąpiła bardzo intensywna kampania przeciwko wszelkim wolnościom, a paradoksalnie jest ona prowadzona pod sztandarami wolności. Pod sztandarami ideologii liberalnej obecnie dokonuje się próby radykalnego ograniczenia wolności słowa, ograniczenia wolności poglądów, wolności politycznej, redukcji pluralizmu - powiedział Bronisław Wildstein. Jak dodał, "oczywiście wygląda to inaczej niż w czasach komunistycznych, bo nie stosuje się tego typu represji".

Podkreślił natomiast, że w niektórych europejskich państwach są już egzekwowane normy prawne, "które powodują, że można ludzi skazywać za niewłaściwe poglądy". - We Francji można skazać osobę np. za wątpliwości ws. aborcji, za opinie nt. sytuacji społecznej związanej z migracją - powiedział. Publicysta zwrócił uwagę, że "pod tym względem Polska stanowi oazę wolności i pluralizmu".

Z opinią Bronisława Wildsteina nie zgodził się Jacek Szymanderski - Zastanówmy się nad tym, czy istnieje swoboda wypowiedzi, czyli sytuacja, że wypowiadający nie boi się, że w wyniku jego wypowiedzi coś złego mu się stanie - powiedział. Dodał, iż są "dość liczne przykłady, że swoboda wypowiedzi jest mocno ograniczona". - Ja wskażę jeden - otoczenie obrazu Matki Boskiej tęczą spowodowało natychmiastową represję (...) w związku z tym, co do swobody wypowiedzi można mieć wątpliwości i myślę, że ona jest w tej chwili dość celowo ograniczana - stwierdził.

Podkreślił, że "oczywiście są uczucia religijne, ale można dyskutować na ile powinny być szanowane". Zdaniem Jacka Szymanderskiego, nie ma równości prawa, bo - jak mówił - nie ściga się za wieszanie wizerunków posłów opozycji na szubienicach, a za tęczę wokół Matki Boskiej już tak.

- Rozumiem, że godność posła jest dla pana bardziej znacząca niż Matka Boska, która jest świętością dla innych - zwrócił uwagę Bronisław Wildstein. Przyznał też, że dla niego "ostrzejszym zamachem na wolność słowa było wejście do portalu, który drwił z Bronisława Komorowskiego" niż próba dochodzenia, czy doszło do naruszenia uczuć religijnych.

Wojciech Borowik podkreślił, że obrazą uczuć "w ogóle nie powinna zajmować się policja". - Od tego są sądy cywilne, jeżeli ktoś czuje się obrażony niech, przed sądem dochodzi swoich praw - powiedział. Przyznał też, że ostatnio stał się zwolennikiem "radykalnej wolności słowa". - Ona powinna być dopuszczalna do niemal ostatnich granic, o ile nie jest nawoływaniem wprost do przestępstwa - stwierdził.

Podkreślił, że w mediach brakuje różnorodności poglądów i rozmowy na ten temat. - Niestety jest tak, że mamy podział nie tylko w społeczeństwie, ale i w mediach. Media rozmawiają ze sobą albo swoimi zwolennikami, nie ma rozmowy między dwoma zwaśnionymi obozami - stwierdził Wojciech Borowik.

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki". 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Wojciech Borowik (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa), Jacek Szymanderski (socjolog, Stowarzyszenie Wolnego Słowa) oraz Bronisław Wildstein (b. opozycjonista, dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 18.05

paw/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. Głęboka zmiana czy ruch pozorny?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 18:00
W południe poznaliśmy skład nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Zmiany są głębokie i dotyczą kluczowych resortów. Z rządu odeszli Konstanty Radziwiłł (MZ), Jan Szyszko (MŚ), Antoni Macierewicz (MON), Anna Streżyńska (MC) i Witold Waszczykowski (MSZ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwe konsekwencje wprowadzenia euro w Polsce. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 11:32
Na konwencji PiS w Lublinie prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie może teraz wprowadzić europejskiej waluty, ponieważ byłoby to dla niej niekorzystne. O tym, jakie konsekwencje miałoby przystapienie do strefy euro dyskutowali w programie "Tydzień kontra tydzień" Karol Karski (europoseł PiS) i Marcin Święcicki (PO).
rozwiń zwiń