X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Politycy komentują rekonstrukcję rządu i wybory do PE

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 19:21
We wtorek (04.06) w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość mianowania nowych ministrów. Na temat składu nowego gabinetu oraz o wynikach wyborów do PE rozmawiali w "Debacie Jedynki": Włodzimierz Bernacki (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO), Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Józef Brynkus (Kukiz’15).
Audio
  • Goście Marka Mądrzejewskiego o rekonstrukcji rządu (jedynka/Debata dnia)
Politycy rozmawiają o rekonstrukcji rządu
Politycy rozmawiają o rekonstrukcji rząduFoto: PR

W ramach rekonstrukcji rządu Jacek Sasin został powołany na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Elżbieta Witek - na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Joachima Brudzińskiego. Marian Banaś - na stanowisko ministra finansów, zastępując Teresę Czerwińską. Bożena Borys-Szopa - na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską. Dariusz Piontkowski będzie natomiast ministrem edukacji narodowej i zastąpi Annę Zalewską. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowiska ministrów - członków Rady Ministrów.

Włodzimierz Bernacki z Prawa i Sprawiedliwości, mówiąc o nowym składzie rządu, stwierdził, że był to "odpływ kontrolowany" polityków. - To jest taka sytuacja, w której chcieliśmy się podzielić z Europą politykami, którzy są wśród nas najlepsi. (...) Daliśmy szansę Europie dostrzeżenia wielu wybitnych polskich polityków - podkreślił, dodając, że nie oznacza to, iż pozostała po nich pusta przestrzeń.

- Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, ma wielu innych polityków, którzy są w stanie jeszcze skuteczniej poprowadzić w kierunku naszych celów programowych - mówił.

Polityk przyznał ponadto, że Beata Szydło, jest osobą, którą trudno zastąpić. - Ale musimy spojrzeć w perspektywę polityki wewnętrznej i dostrzec innych sprawnych, ambitnych i dobrych polityków - podkreślił.

Z kolei Gabriela Lenartowicz, z Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej odnosząc się do słów Włodzimierza Bernackiego mówiła, że niektóre osoby naprawdę trudno zastąpić. - Na przykład panią wicepremier od spraw społecznych Beatę Szydło, która brała udział w spływie Dunajcem, kiedy rozstrzygały się ważne sprawy i protestowali niepełnosprawni - stwierdziła.

Posłanka opozycji dodała, że poszczególni członkowie rządu Prawa i Sprawiedliwości mieli ograniczony wpływ na jego działanie. - Podobnie jest teraz - oceniła, dodając, że obecny gabinet przekształca się w sztab wyborczy. - Tu liczy się tylko lojalność i wykonywanie poleceń - zauważyła.

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że wypowiedź Gabrieli Lenartowicz jest dowodem na to, iż opozycja nie wyciągnęła żadnych wniosków z wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Nadal mówicie o swoich konkurentach ze złośliwością, a nawet z pogardą. I jest w tym bardzo dużo niemerytorycznej krytyki - podkreślił.

- Pani mówiła o Beacie Szydło, jakiejś tam jednodniowej aktywności, a nie zauważa pani, że była premier osiągnęła rekordowy w historii naszego kraju wynik, pół miliona głosów. To też świadczy o tym, że niedużo wniosków z tej wyborczej porażki wyciągnęliście - argumentował polityk, dodając, że takie podejście opozycji może zapewnić Zjednoczonej Prawicy zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

Józef Brynkus z Kukiz'15 stwierdził natomiast, że "o nowych ministrach, którzy objęli swoje resorty, możemy powiedzieć tylko tyle, iż ich dobór był zgodny z logiką, którą kiedyś zaprezentował prezes Jarosław Kaczyński". - Chodzi o to, żeby dobrze przygotować rząd i społeczeństwo do wyborów - mówił.

Tłumaczył, że nowi członkowie rządu, to są osoby, które w swoich regionach znalazły uznanie, a nominacje mają wzmocnić lokalnie ich pozycję. - Po to, żeby po prostu przeprowadzili Prawo i Sprawiedliwość sprawnie do wyborów - tłumaczył. 

Oceniając między innymi nowego szefa ministerstwa finansów Mariana Banasia stwierdził, że znalazł się on w rządzie po to, by "dokręcić śrubę fiskalną". - Świadczy o tym fakt, iż dziś debatowano w Sejmie nad jednolitym plikiem kontrolnym, który wywołuje bardzo potężny opór ze strony przedsiębiorców, bo nakłada na nich dodatkowe obowiązki i obciążenia - ocenił.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Włodzimierz Bernacki z Prawa i Sprawiedliwość, Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej Koalicji Obywatelskiej, Kamil Bortniczuk z Porozumienia i Józef Brynkus z Kukiz’15

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 18.04

pkur/ans

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: dzień po rozstrzygnięciu zaczęła się kampania do wyborów parlamentarnych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 21:30
- Wygraliśmy wybory, ale natychmiast idziemy do ciężkiej pracy. Także w najbliższych wyborach będzie ogromna kampania bezpośrednia. Planujemy dużo spotkań z ludźmi - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem PiS będzie rządziło w Polsce również w kolejnej kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: dalej będę koordynował cały proces legislacyjny rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
- Jestem w rządzie od półtora roku, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki. Wtedy zostałem powołany na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Teraz dalej będę koordynował cały proces legislacyjny rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Sasin, w pierwszej rozmowie po powołaniu na stanowisko wicepremiera.
rozwiń zwiń