"Debata Jedynki". Tomasz Sakiewicz: Polska nie wróci do rosyjskiej strefy wpływów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 19:27
- Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce, i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów, mogą odejść w niepamięć - mówił na antenie radiowej Jedynki Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). W "Debacie Jedynki" udział brali także Łukasz Jankowski (radio Wnet) oraz Aleksander Wierzejski (Poland Daily).
Audio
  • Komentatorzy rozmawiali o pogłębieniu stosunków polsko-amerykańskich (Debata Jedynki)
Aleksander Wierzejski (z lewej) i Tomasz Sakiewicz
Aleksander Wierzejski (z lewej) i Tomasz SakiewiczFoto: Jedynka

W wywiadzie dla TVP Steve Bannon, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa, powiedział, że spotkanie prezydenta USA z Andrzejem Dudą było najważniejszym zdarzeniem politycznym w minionym, obfitującym w wydarzenia tygodniu w Waszyngtonie.

Tomasz Sakiewicz mówił, że stałe bazy amerykańskie w Polsce oznaczają koniec "nadziei Rosji, że Polska będzie w ich strefie wpływów". - Mamy zupełnie kluczowe decyzje dotyczące obronności Polski. Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce, i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów, albo będzie w szarej strefie, w której będą się Rosjanie przeciągać z Niemcami Polską, mogą odejść w niepamięć. Wraz z dowództwem dywizji przyjeżdżają tu amerykańskie służby, które raczej nie dają sobie "w kaszę dmuchać" w takich sytuacjach, bo traktują to jako zabezpieczenie swoich żołnierzy. Wszystkim agentom rosyjskim radzę szybko opuścić teren Polski, ponieważ żarty się skończyły - mówił redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

- Właśnie skończyła się debata na Forum Energetycznym, na którym wiceminister Tadeusz Skobel mówił o tym, jaka będzie skala inwestycji w cywilny atom Amerykanów. Mówi się o tym, że nawet do 15 proc. polskiego bilansu energetycznego będzie w elektrowni lub elektrowniach atomowych, być może już tych najnowszej generacji, które w ciągu kilkunastu lat zbudują tutaj Amerykanie razem z Polakami - dodał.

Z kolei Aleksander Wierzejski zaznaczył, że Polska stała się dla USA "alternatywą dla Niemiec". - Stany Zjednoczone słabną. Słabną pod względem siły militarnej, gospodarczej wobec najsilniejszego konkurenta, czyli Chin. W związku z tym potrzebują mieć wiarygodnych partnerów w kluczowych miejscach świata. Te kluczowe miejsca to południowo-wschodnia Azja, Japonia, Tajwan, Korea Południowa oraz wschodnia Europa (…) i tutaj Polska jako kraj jednoznacznie prozachodni, jako kraj jednoznacznie chrześcijański, wydaje się dobrą alternatywą dla Niemiec, które zrezygnowały z tej roli czempiona Zachodu, najsilniejszego państwa. Pamiętamy, jeszcze za czasów prezydenta Obamy miały być państwem ramowym Paktu Północnoatlantyckiego i myśmy mieli pod to państwo ramowe niemieckie podlegać - stwierdził publicysta.

- Z naszego punktu widzenia bardzo ważna jest nasza wiarygodność wobec partnerów słabszych. Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i kraje bałkańskie. Po tym pokazie polsko-amerykańskiej przyjaźni, z jakim mieliśmy do czynienia w miniony wtorek i środę, wydaje się, że rozmowy naszej dyplomacji na tych kierunkach, które przed chwilą wymieniłem, będą o niebo łatwiejsze i bardziej skuteczne - dodał.

Łukasz Jankowski podkreślił naszą rosnącą pozycję w ramach NATO. - Musimy powoli jako naród, jako państwo zdawać sobie sprawę, że nie będziemy tylko biorcami pomocy, ale że stajemy się także dawcami bezpieczeństwa w naszym regionie i być może, odpukać, tak się może zdarzyć, że jeśli dojdzie do jakichś prób ingerencji na Łotwie, to decyzja o tym, czy NATO jako sojusz będzie reagował, będzie nie w Waszyngtonie, ale także w Warszawie - mówił dziennikarz radia Wnet. - Także od decyzji naszego rządu zależy, czy wyśle wojska, uruchomi artykuł 5. I czy będzie aktywnie działać, to będzie przesłanka do tego, czy cały sojusz zadziała - stwierdził.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Aleksander Wierzejski (Poland Daily), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Łukasz Jankowski (radio Wnet)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 18.07

dcz/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Judy Dempsey: porozumienie polsko-amerykańskie to sygnał w stronę Rosji i NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:14
Ekspertka Carnegie Europe Judy Dempsey uważa, że porozumienie polsko-amerykańskie zawarte podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie to sygnał skierowany w stronę Rosji i NATO, że Polska traktuje sprawy bezpieczeństwa poważnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA to ogromny sukces

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:05
- Prezydent Andrzej Duda bardzo dobrze reprezentuje państwo polskie. Widzieliśmy to w rozmowach i świetnej atmosferze wizyty w USA. Wszyscy komentatorzy podkreślali, że między prezydentami była znakomita interakcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kontynuacja", "przełom" czy efekt "ciągu wydarzeń"? Eksperci oceniają stosunki polsko-amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 19:32
- Mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie - mówił w radiowej Jedynce o wizycie prezydenta w USA Jan Parys, były minister obrony. - Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - stwierdził były szef PISM Marcin Zaborowski. - Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę - zaznaczył Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
rozwiń zwiń