X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór wokół RPO. Adam Bodnar powinien zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 19:11
Adam Bodnar uważa, że użyte przez policję środki podczas zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Oświadczenie RPO w tej sprawie wywołało polityczną burzę. 
Audio
  • Kontrowersje wokół Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki: Joanna Borowiak (PiS),Tomasz Rzymkowski (Kukiz15) oraz Anna Maria Żukowska (SLD)
Goście "Debaty Jedynki": Joanna Borowiak (PiS),Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) oraz Anna Maria Żukowska (SLD)Foto: Polskie Radio

Według RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego przy zatrzymaniu Jakuba A. było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. W piątek Adam Bodnar opublikował oświadczenie, w którym podkreślił: "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania".

Zdaniem Joanny Borowiak (PiS), oświadczenie RPO było "zupełnie niepotrzebne", a Adam Bodnar nie jest obiektywny i powinien zrezygnować ze stanowiska. - Powinien złożyć kondolencje rodzinie zamordowanej dziewczynki, powinien podziękować policji i prokuraturze za szybkie i skuteczne działanie, gdzieś z pola widzenia znika mu kompletnie osoba ofiary - powiedziała posłanka.

- Pan rzecznik swoim oświadczeniem - w mojej ocenie politycznym - wymierzonym na szum medialny, całkowicie przykrywa to, co się wydarzyło, a mianowicie sukces policji - dodała Joanna Borowiak. Jej zdaniem, Adam Bodnar nie jest obiektywny. - Nie ujmował się np. za osobami, które były wysiedlane ze swoich kamienic, a krytykował komisję weryfikacyjną - przypomniała.

Według Anny Marii Żukowskiej (SLD), "RPO jest od tego, żeby podnosić wątpliwości, które mogą pojawić się w toku postępowania i te wątpliwości wyraził". - Ja na miejscu rzecznika trochę inaczej bym te priorytety jego oświadczenia ustawiła. Położyłabym główny nacisk na to, czy rzeczywiście zapewnione zostało prawo do obrony podejrzanego, bo to jest kluczowe prawo każdego obywatela. Chciałabym mieć pewność - jak pan rzecznik - że to prawo zostało zrealizowane - powiedziała. Posłanka podkreśliła też, że "niedopuszczalne jest ujawnienie wizerunku sprawcy podczas dokonywania z nim czynności".

Jej zdaniem, "nie ma takiego trybu, w którym RPO mógłby podać się do dymisji. Powinien dokończyć swoją kadencję. - Myślę, że Adam Bodnar czasami prowokuje prawą stroną sceny politycznej, a czasami lewą stronę - oceniła.

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), stwierdził, że "RPO zabiera głos w kuriozalny sposób". - Kwestionuje użycie środków przymusu bezpośredniego, gdzie jasno jest zawarte w ustawie, kiedy należy zastosować. Tutaj policjanci nie mieli wyboru, musieli zastosować kajdanki zespolone, żeby nikomu nie stała się krzywda - podkreślił.

Poseł ocenił, że zachowania Adama Bodnara jest "absolutnie niezrozumiałe". - Wpisuje się w całą kaskadę tego typu wystąpień, tzn jeśli popatrzymy na poprzednich rzeczników, starali się sprawować ten urząd neutralnie. Pan rzecznik Bodnar nie kryguje się - powiedział Tomasz Rzymkowski. Stwierdził, że bardzo żałuje, iż "nie było większej dyskusji w Polsce na ten temat, kiedy podczas obchodów Gdańskich 4 czerwca, pan rzecznik stwierdził, że największą ofiarą transformacji politycznej w Polsce są byli ubecy".

Podkreślił, że Adam Bodnar powinien odejść ze stanowiska. - Ja na początku tej kadencji podpisałem się pod wnioskiem o jego odwołanie i mogę tylko ubolewać, że to się nie stało - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście:  Joanna Borowiak (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15)

Data emisji: 25.06.19

Godzina emisji: 18.06

paw/ans/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Interwencja RPO ws. zatrzymania podejrzanego o morderstwo 10-latki. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 11:01
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, użyte przez policję środki podczas zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak to zatrzymanie oceniają politycy zaproszeni do studia Polskiego Radia 24?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski: Adam Bodnar powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 09:30
- Pan Bodnar chciał troszeczkę zabłyszczeć, chciał się stać gwiazdą - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, nawiązując do stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie sposobu zatrzymania podejrzanego o morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin.
rozwiń zwiń